reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Włamanie do mieszkania – jak się zachować

(2015-08-17)

Niecodzienna przykra sytuacja jaką jest włamanie do mieszkania, stanowi dla poszkodowanych źródło stresu i niepokoju o naruszone mienie. Często, nieprzygotowani na podobne zajście, nie wiemy jak się zachować, co zrobić, by jak najbardziej zminimalizować straty. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą pomóc, kiedy odkryjemy że nasz dom został obrabowany.

 

Najważniejszą zasadą wszystkich stresujących i niebezpiecznych sytuacji jest zachowanie zimnej krwi. Jak tylko zauważymy, że włamano się do mieszkania powiadommy o tym policję. Czekając na przyjazd funkcjonariuszy spróbujmy oszacować straty, co i skąd skradziono, czy dokonano jakiś zniszczeń itp. Jednak starajmy się nie przekładać rzeczy i robić porządków, gdyż w ten sposób łatwo zatrzeć ślady i utrudnić pracę policji.

 

Po przyjeździe patrolu należy szczegółowo wyjaśnić policjantom zajście. Specjaliści zbiorą odciski palców domowników, zabezpieczą teren oraz przygotują listę rzeczy, które skradziono. Prawdopodobnie będziemy proszeni o złożenie szerszych zeznań na posterunku policji, które następnie zostaną sporządzone w formie protokołu, który należy podpisać.

 

Zgodnie z prawem, po otrzymaniu zawiadomienia o włamaniu, policja musi wydać oświadczenie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie kradzieży. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, otrzymamy pisemne pouczenie o przysługujących nam prawach i obowiązkach pokrzywdzonego. Policja może odmówić rozpoczęcia dochodzenia tylko w sytuacji, kiedy uzna że włamanie zostało sfingowane.

 

O włamaniu należy powiadomić także towarzystwo ubezpieczeniowe. Aby zgłosić kradzież należy okazać oryginał polisy ubezpieczeniowej. Posiadacze polisy assistance mogą szybko zadzwonić pod podany numer alarmowy, gdzie powinni otrzymać odpowiednią pomoc, w zależności od potrzeb i skali zniszczeń.

 

Następnie, jeśli nasze mieszkanie należy do wspólnoty lub spółdzielni, warto o incydencie powiadomić administratora domu. Jeśli mieszkanie było objęte monitoringiem, zarządca poda wszelkie niezbędne dane agencji ubezpieczeniowej, które pomocne będą w likwidacji szkód.

 

Jeśli wśród skradzionych przedmiotów znajdowały się karty kredytowe, bankomatowe należy jak najszybciej zablokować dostęp do nich w banku. Podobnie robimy w przypadku kradzieży telefonów komórkowych.

 

Na koniec, kiedy emocje opadną, warto pomyśleć jak zapobiec w przyszłości podobnym incydentom. Można wymienić lub wzmocnić zamki w drzwiach, zabezpieczyć okna lub założyć alarm. Ważne, abyśmy po włamaniu czuli się bezpiecznie i bez obaw mogli opuszczać nasze mieszkania.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
przestępczość, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Włamanie do mieszkania – jak się zachować

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!