reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Wisława Szymborska kończy dziś 87 lat

(2010-07-02)

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla obchodzi dzisiaj urodziny. Poetka i tłumaczka literatury francuskiej, niezwykle skromna osoba, przyszła na świat niedaleko Poznania 2. lipca 1923 roku.

 

Polska noblistka kochana jest nie tylko przez krytyków, ale przede wszystkim przez czytelników. W uzasadnieniu przyznania jej nagrody Nobla, komitet noblowski napisał m.in., że "poezja Szymborskiej z ironiczną precyzją pokazuje jak biologia i historia działa we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Zadebiutowała w 1945 roku. Jej pierwsze wiersze okazały się w krakowskim "Dzienniku polskim". W późnych latach 40. pracowała jako sekretarz pisma "Świetlica Krakowska", do którego tworzyła również ilustracje. Pierwszy tomik Szymborskiej miał okazać się już w 1949 roku, nie spełniał jednak tzw. „wymagań socjalistycznych".

Pierwsze książkowe wydawnictwo poetki, tomik wierszy "Dlatego żyjemy" ukazał się dopiero w 1952 roku. W tym czasie Szymborska została członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1953-1976 pracowała w redakcji "Życia Literackiego".

Poetka do 1966 roku należała do PZPR. Z partii wystąpiła po wyrzuceniu z niej Leszka Kołakowskiego. Już po stronie opozycji zaczęła współpracować z paryską "Kulturą". Jej wiersze publikowały też "Odra", "Twórczość" czy "The Literaly Review".

Najsłynniejsze wiersze Szymborskiej to "Nic dwa razy", "Kot w pustym mieszkaniu", "Cebula" czy "Zdumienie". Styl poetki charakteryzuje wielka oszczędność, niezwykła zdolność uchwycenia codzienności, refleksja i duża doza ironii. Za tę właśnie bliskość poezji człowiekowi, wiersze Szymborskiej są tak cenione i lubiane przez czytelników. Twórczość polskiej noblistki przetłumaczono na wiele języków, w tym m.in.: angielski, francuski, hiszpański, czeski, holenderski, bułgarski oraz chiński.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wisława Szymborska kończy dziś 87 lat

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!