reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Wegetarianizm i jego odmiany

(2010-12-06)

Wegetarianizm odmianyWegetarianizm jest to rodzaj diety, która wyklucza mięso lub/i wszelkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to zarazem sposób na życie, pewien rodzaj światopoglądu. Spójrzmy czym się przejawia i jaki ma wpływ na organizm ludzki.

Na wegetarianizm ludzie decydują się z różnych powodów. Czasem jest to sposób na sprzeciwienie się formom, w jakie pozyskiwany jest pokarm mięsny, czasem zdrowotny, a niekiedy wynika on z filozofii życia. Bez względu na przyczynę takiej decyzji, zrezygnowanie z mięsa wydaje się być niebezpiecznym.

Przede wszystkim organizm przestaje otrzymywać białko. Jednak okazuje się, iż mądra, dobrze zaplanowana dieta, może dostarczyć je w innej formie, np. w jajkach, kaszy, roślinach strączkowych. Ponadto badania dowodzą, że pomimo trochę niższej przeciętnej wagi, wegetarianie, mają niższy poziom cholesterolu, niższe ciśnienie i rzadziej chorują na cukrzycę czy nowotwory. Oprócz tego żyją o wiele dłużej od zwykłych „zjadaczy mięsa”.

Znaczącymi dla zdrowia mogą się okazać bardziej wymagające odmiany takiej diety. Weganizm nie pozwala na spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Trzeba zrezygnować z jajek, mleka, serów, a czasem także miodu (ponieważ wytwarzany jest przez zwierzęta). Taką formę żywienia się, należy już dokładnie przemyśleć. Jeszcze bardziej skrajną dietą jest frutarianizm. Z diety wyłącza się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego oraz rośliny, których zerwania unicestwia je (np. marchew, rzodkiewka, arbuz). Do wyboru jest również żywienie, w którym oprócz mięsa odrzucić trzeba jajka (laktowegetarianizm), albo pozwalające tylko na jajka ze wszystkich produktów odzwierzęcych (owowegetarianizm).

Wegetarianie mogą cierpieć na niedobór witamin, np. B12, D, a także żelaza i cynku. Aby do tego nie doszło dieta musi być wzbogacona o te witaminy i minerały. Można je także spożywać w postaci tabletek, które są obecnie łatwo dostępne w aptekach i sklepach.

Naukowcy, lekarze i zwolennicy wciąż spierają się w kwestii wpływu diety wegetariańskiej na zdrowie. Zanim więc zdecydujemy się na którąkolwiek z takich diet, warto przeczytać fachową literaturą lub porozmawiać z lekarzem, który pomoże ustalić czy bezmięsne posiłki będą dla nas odpowiednie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Przepisy kulinarne, kuchnia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wegetarianizm i jego odmiany

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!