reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Hobby

Weekend w Gdańsku: Festiwal Zajawka i nie tylko

(2010-04-22)

W najbliższy weekend (23-25 kwietnia 2010 r.) w Gdańsku ruszy 8 edycja Festiwalu Filmów Sportów Extremalnych „Zajawka”. Oprócz części konkursowej, Gdańska Starówka na trzy dni zamieni się w centrum widowiskowo-rekreacyjne. Gwoździem programu będzie pokaz trialu rowerowego Krystiana Herby.

Festiwal Zajawka zorganizowano po raz pierwszy w 2005 roku. Według organizatorów, przez kolejnych siedem edycji spotykał się on z dużym zainteresowaniem, zarówno pasjonatów sportów ekstremalnych, jak i przypadkowych uczestników imprezy. Stąd też postanowiono nie łamać tradycji i podjęto prace nad rozpoczęciem ósmego już „ekstremalnego” festiwalu roku 2010.

Głównym założeniem festiwalu jest promocja młodych twórców oraz rozpowszechnienie ducha sportów ekstremalnych. Dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych zostanie przygotowane miasteczko festiwalowe. Odwiedzający, pod okiem zawodowców, będą mogli spróbować swoich sił w takich dyscyplinach, jak np. wspinaczka, zabawa w kuli sferycznej, jazda na segwayach czy oddychanie przez akwalung. Podczas festiwalu odbędą się także prezentacje nurkowania, paintballu, wspinaczki wysokościowej, jazdy na rolkach i deskorolkach, pokazy sztuk walki, tańca break-dance, skoków spadochronowych, jazdy terenowej i wielu innych.

Festiwalowi będą towarzyszyły także dwa konkursy.

Pierwszy z nich to konkurs filmowy o tematyce sportów ekstremalnych. W tym roku twórcy-amatorzy z całej Polski zgłosili na konkurs ponad 30 filmów. Wzrastająca ilość wyczynowych dyscyplin sportowych i ich miłośników sprawia, że co roku jury zaskakiwane jest oryginalnymi pracami. Najważniejszy jest jednak fakt, że filmy biorą udział w pokazach dla publiczności, co daje możliwość ich prezentacji ludziom przyjeżdżającym na festiwal z całego kraju i pokazania im ekstremalnych ewolucji sportowych. Twórca wyróżnionego przez jury konkursowe filmu otrzyma także nagrodę w postaci wodoodpornego i przeciwwstrząsowego aparatu EX-G1. Poza klasyfikacją ogólną, sponsor wydarzenia - marka Casio Exilim - przyzna statuetkę Exilim Extreme Award, która trafi do rąk autora najbardziej efektownego i ekstremalnego filmu.

Drugim konkursem odbywającym się w ramach festiwalu jest konkurs fotograficzny „Ekstremalny Gdańsk”. Do 2 kwietnia organizatorzy czekali na nadsyłanie prac. Aby wziąć w nim udział należało wykonać zdjęcie na terenie Gdańska, które zatrzyma w kadrze wszystko to, co dotyczy tematyki sportów wyczynowych. Organizatorom konkursu w dużej mierze zależało na tym, aby ukazać Gdańsk jako aktywny ośrodek sport. Prace konkursowe zostaną ocenione przez profesjonalne jury, a twórcy najlepszych z nich zostaną wyróżnieni nagrodami. Z zebranych zdjęć zostanie także zorganizowana wystawa „Ekstremalny Gdańsk”, którą będzie można obejrzeć podczas Festiwalu.

Festiwal Zajawka to jednak nie jedyna atrakcja w Gdańsku, dla której warto wyjść z domu. Akcja „Weekend za pół” ceny pozwoli mieszkańcom w dniach 24 i 25 kwietnia 2010 r. przebierać w ofertach ponad 70 lokali gastronomicznych, które w ten właśnie weekend proponują 50% rabatu na wszystko. Przyjezdni będą mogli też skorzystać z tańszych o połowę noclegów w wybranych obiektach. Za połowę ceny będzie można także odwiedzić Centralne Muzeum Morskie, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, oraz przejechać się ,wraz z przewodnikiem, historycznym tramwajem do Oliwy. Lokale i instytucje biorące udział w akcji będą oznaczone specjalnymi plakatami „Rozsmakuj się w Gdańsku– weekend za pół ceny”.

Poza tym dla miłośników filmów dokumentalnych od 23 do 25 kwietnia w kinie Neptun odbędzie się 8 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych – Gdańsk DocFilm festiwal (Dignity and Work). Z kolei dla osób niezainteresowanych kinematografią, ciekawą alternatywą mogą okazać się ”Cztery dni francuskie na 400-lecie Konsulatu Francji w Gdańsku”, rozpoczynające się już w czwartek 22 kwietnia oraz trwające niemal cały tydzień do 25 kwietnia, światowe dni książki „Rozsmakuj się w książce”.

Festiwal Zajawka

Miasto Gdańsk

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka, sport, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Weekend w Gdańsku: Festiwal Zajawka i nie tylko

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!