reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Wczesna menopauza

(2015-04-22)

menopause.jpgMenopauza to trudny, bo przełomowy okres w życiu kobiety: jej organizm traci możliwość zajścia w ciążę, wyraźnie wskazując na upływający czas, utratę młodości i witalności. Zazwyczaj w okres menopauzy kobiety wkraczają około 45 roku życia. Istnieje jednak także zjawisko przedwczesnej menopauzy.

 

Kiedy klimakterium przychodzi przed 40-tką…

Przedwczesna menopauza dotyka kobiety przed 40. rokiem życia. I jest o tyle trudna do zaakceptowania, że zauważają one jej pierwsze objawy (zazwyczaj jest to zatrzymanie miesiączki), gdy się ich jeszcze w ogóle nie spodziewają. Wczesna menopauza może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z zaburzeń hormonalnych.

 

Co nas powinno zaniepokoić? menopause2.jpg

Jak rozpoznać wczesną menopauzę? Powinny nas zaniepokoić wszelkie zmiany w cyklu miesiączkowych, tzn. krwawienia pojawiające się częściej niż dotąd, a także ich obfitość, czyli zbyt skąpe lub bardziej obfite niż zwykle. Dobrze jest obserwować swoją skórę. Nadmierne jej wysuszenie powinno zwrócić naszą uwagę, np. zwykle używasz kremów matujących, a teraz sięgasz po nawilżające. Na wczesną menopauzę mogą też wskazywać gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im kołatanie serca, pojawiające się szczególnie w sytuacjach stresowych, oraz wahania nastroju (płynne i szybkie przechodzenie od depresji do agresji). Nadmierne pocenie się, szybkie i nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w okolicach bioder oraz ud) oraz kłopoty z zasypianiem powinny zwrócić naszą uwagę.

 

U lekarza

Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy jesteś przed 40. rokiem życia, a miesiączka nie pojawia się od 4 miesięcy. I oczywiście nie jesteś w ciąży. Najlepiej udać się do ginekologa-endokrynologa, który rozpocznie badanie od wywiadu lekarskiego. Przygotuj się do wizyty,  przypominając sobie choroby, które przebyłaś w dzieciństwie oraz występujące w rodzinie. Badania umożliwiające postawienie diagnozy to: USG jajników i macicy, badanie krwi (pomoże stwierdzić stan dojrzewania pęcherzyków i produkcję estrogenu), kontrola poziomu prolaktyny, hormonów tarczycy i TSH. Przedwczesna menopauza jest wykrywana wówczas, gdy poziom FSH jest podwyższony, a estrogenów niski (poziom T3, T4, TSH i prolaktyny utrzymuje się na właściwym poziomie).

 

Co pomoże?

Najczęściej stosowana terapia to przyjmowanie estrogenów i progesteronu, które zapobiegną zanikowi czynności jajników. Lekarz musi ustalić czas leczenia menopauzy oraz dawki hormonów. Jeżeli leczenie jest skuteczne, objawy menopauzy się cofają, czyli powraca owulacja i miesiączka. W takiej sytuacji dawkę leków stopniowo się zmniejsza, aż do zupełnego ich wyeliminowania. Jeżeli jednak objawy przedwczesnej menopauzy nie cofają się, leczenie kontynuuje się aż do osiągnięcia przez kobietę 50 roku życia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wczesna menopauza

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!