reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Uroda

Walka z potem

(2010-06-09)

Każdy z nas się poci, to prawda, ale nie wszyscy tak samo. Często zastanawiamy się czemu nasze ubrania zwłaszcza pod pachami są mokre. Widoczne plamy na ciuchach to nie wątpliwie spory problem, i to nie tylko estetyczny.

 

Pot bywa irytujący, mokre plamki na czole, przepocone ciuchy, klejące ręce i całe ciało. Te wszystkie objawy są skutkiem nadmiernej potliwości. Ale nie zapominajmy, że pełni on także bardzo ważną role w naszym organizmie. Po pierwsze oczyszcza nasz organizm z substancji toksycznych, zapewniając mu prawidłową wilgotność. Po drugie jest naturalnym składnikiem który ochładza nasze ciało, chroniąc je przed groźnym dla życia przegrzaniem. To jak się pocimy zależy od wielu czynników, młodzież w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i podczas miesiączki wydzielają znacznie więcej potu. Podczas stresu, emocji i wysiłku fizycznego pocimy się mocniej.

 

Często nadmierny pot jest przyczyną zaburzeń hormonalnych. Osoby które bez wyraźnej przyczyny często mają mokre plamy na ciuchach, wilgotną skórę, powinny zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę. W większości przypadkach jest on przyczyną tarczycy, cukrzycy a także chorób nowotworowych. Wzmożona potliwość jest także charakterystyczna dla gruźlicy, osób cierpiących na reumatyzm. W przypadku pocenia się pewnych partii ciała, takich jak stopy, dłonie, kolana, może on świadczyć o grzybicy. Konsultacja z lekarzem, jest bardzo ważna, bez niej na darmo będziemy walczyć z ta nieprzyjemną chorobą.

 

Nie tylko choroby zdrowotne, mogą być przyczyną nadmiernej potliwości. Na jej wpływ ma także nie odpowiednia dieta np. zbyt pikantne poprawy, dlatego po ich posiłku skóra zaczyna wilgotnieć. Kolejnym bardzo istotnym punktem jest nasza codzienna higiena. Powinniśmy się często myć i to nie tylko raz dziennie, ale przynajmniej dwa. Każdego dnia powinniśmy zakładać czyste ubrania, najlepiej przewiewne, wykonane z bawełny, nie zakładamy ubrań wykonanych z włókien sztucznych.

 

Antyperspiranty stosujemy na czystą skórę. Dezodoranty nigdy nie stłumią naturalnego zapachu, ponieważ ich aromaty łączą się, tworząc nowy często nieprzyjemny zapach. Jeżeli użyjemy go na przepoconą skórę, uzyskamy nie zawsze przyjemną woń.

Lekarze uważają, ze potliwość ma także swoje podłoże psychiczne i można z nim walczyć za pomocą środków uspokajających. Nie chodzi jednak o leki farmakologiczne, których nie wolno długo stosować, ale o bezpieczne dla zdrowia, kojące ziółka - melisę, kozłek, rumianek. Warto spróbować napić się dwóch lub trzech filiżanek naparu dziennie, które z pewnością nie zaszkodzą a mogą przynieść upragnioną ulgę.

Nie tylko pot może być uciążliwy, ale także potówki które wytwarza. Potówki pojawiają się na skórze w postaci bardzo licznych drobnych pęcherzyków najczęściej na plecach, twarzy i szyi. Tworzą się na skutek zatrzymania potu w naszym organizmie. Często ich przyczyną jest zbyt cieple ubieranie się bądź nie odpowiednia higiena. Leczenie potówek polega przede wszystkim na kąpielach w wodzie z dodatkiem potasu, wietrzeniu skóry i unikaniu przegrzewania. Miejscowo stosuje się D-panthenol (łagodzą pieczenie).
Powikłaniem potówek mogą być np. ropnie, czyli bakteryjne zakażenia gruczołów. Tworzą się bolesne guzki, które z czasem pękają. W leczeniu stosuje się antybiotyki. Dodatkowo skórę smaruje się roztworami przeciwbakteryjnymi, stosuje się maści antybiotykowe . W razie potrzeby schorzenie leczy się chirurgicznie, nacinając ropnie.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Walka z potem

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!