reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Walka z komarami jak walka z wiatrakami. Chrońmy się

(2010-07-14)

Plaga komarów dopada nas każdego lata. W tym roku są wyjątkowo uciążliwe, szczególnie na terenach blisko zbiorników wodnych. Z denerwującymi owadami możemy walczyć na różne sposoby, nie wszystkie jednak odniosą sukces.

 

Walka z komarami jak walka z wiatrakami. Chrońmy sięKomary uprzykrzają nam życie od zawsze, znane są więc od lat naturalne sposoby ich odstraszania. Bywają naprawdę skuteczne, ale niestety mogą odstraszyć też ludzi.

 

Chronimy skórę

 

Znanym wrogiem komarów są pelargonie. Trudno jednak stosować ten środek na szerszą skalę. Owszem, uprawa tych kwiatów odgoni komary z grządki na działce czy z balkonu, ale ciężko nosić ją ze sobą. Czym więc chronić skórę?

Bzyczące intruzy nie znoszą witamin z grupy B, ale te niestety brzydko pachną. Podobnie sprawa ma się z czosnkiem i cebulą. Skuteczne są również liście orzecha włoskiego, ale też mają niezbyt przyjemny zapach.

Na szczęście komary nie cierpią też milszych naszemu powonieniu zapachom. Można więc spróbować nacierania skóry olejkiem waniliowym, paczulowym, cytrynowym. Podobno skuteczna jest też zwykła woda z cukrem.

Jeśli jednak naturalne środki będą za słabe na zmutowane komarzyce, trzeba uciec się do sztucznych środków. Najskuteczniej działają preparaty chemiczne z silnym stężeniem DEET (N-dietyl-meta-tolumamide) - minimum 20%, uważnie czytajmy więc etykiety. Środki te działają z reguły do 8 godzin.

 

Chronimy się w domu

 

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie naszego mieszkania przez inwazją komarów jest zakup szczelnej moskitiery. To niewielki wydatek. Jej wadą jest jednak łatwość uszkodzenia przy otwieraniu okien.

Ponieważ komary nienawidzą cytrusów, dobrym ale nie stuprocentowo skutecznym sposobem są świece o tym zapachu. Można także spróbować zbudować pułapkę na komary. Umieszczamy kawałek świecy na środku talerza wypełnionego mieszanką wody i formaliny. Komary zwabione światełkiem utopią się w wodzie.

Najskuteczniej działają jednak środki chemiczne. Można spryskać mieszkanie sprayem, ale lepiej działać będą te włączane do kontaktu. Można wybierać między środkami używającymi wymiennych wkładów z skompresowanego piasku lub środka w płynie. Oba są równie skuteczne. Jednak opary z płynu zabijają komary szybciej, na miejscu, piasek otępia je i odstrasza.

Jakich jednak środków byśmy nie użyli i tak kilka ugryzień nie zostanie nam darowanych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: nie zostawiać wieczorem włączonego światła przy otwartym oknie, chyba że włączymy środek na komary do kontaktu lub mamy moskitierę.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
leki, ogród, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Walka z komarami jak walka z wiatrakami. Chrońmy się

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!