reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Wady wzroku to sprawka genów! Wiadomo już których

(2010-09-13)

Naukowcy zlokalizowali geny odpowiedzialne za krótkowzroczność – najpowszechniejszą wadę wzroku na świecie.

 

Wady wzroku to sprawka genów! Wiadomo już którychOdkrycia dają pewna nadzieję na stworzenie leku, który zapobiegnie tej przypadłości i raz na zawsze uwolni krótkowidzów od okularów. Podawanie takich leków w dzieciństwie mogłoby uchronić obarczonych ryzykiem przed rozwinięciem się pogorszenia wzroku w późniejszym okresie życia. Okazuje się, że na ryzyko krótkowzroczności, a także jaskry (najczęstszej przyczyny utraty wzroku) wpływają warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki.

 

Swoje badania nad genami odpowiedzialnymi za problemy ze wzrokiem opublikowały trzy grupy naukowców: z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii, na łamach czasopisma Nature Genetics.

 

Naukowcy z Islandii badali genom Europejczyków, Australijczyków i Azjatów, szukając w nim wariantów genów powiązanych z tzw. jaskrą z otwartym kątem przesączania. Naukowcom udało się zlokalizować jeden obszar DNA, który związany jest z rozwojem choroby.

 

Z kolei badacze z Rotterdamu badali populację Holendrów, szukając genów odpowiadających za wady refrakcyjne. Odkryli oni jeden region DNA powiązany z krótkowzrocznością i w jego obrębie dwa geny, które wykazują aktywność w siatkówce.

 

Ostatnia praca nad genetycznymi korzeniami krótkowzroczności, to badania brytyjskie. Naukowcy z Londynu poszukiwali genów odpowiedzialnych za wady refrakcyjne wśród mieszkańców swojego kraju. Im również udało się zlokalizować obszar DNA, w którym znaleźli geny aktywne w neuronach i siatkówce oraz kodujące białka biorące udział w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka.

 

Naukowcy liczą teraz, że ich odkrycia pozwolą na stworzenie tabletek lub kropli do oczu, które będą mogły uchronić dzieci przez rozwinięciem się u nich w przyszłości krótkowzroczności. Według wcześniejszych badań, nie wszystkie dzieci, które odziedziczyły gen krótkowzroczności koniecznie muszą w przyszłości gorzej widzieć. Jednym z czynników, który odsuwa problemy ze wzrokiem w czasie może być, według nich, spędzanie większej ilości czasu na dworze, przy naturalnym świetle słonecznym i skupianie wzroku na bardziej odległych obiektach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, dzieci, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Wady wzroku to sprawka genów! Wiadomo już których

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!