reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

W ogrodzie warto mieć...przyprawy

(2010-08-20)

Rośliny, które zdecydowanie powinniśmy mieć w naszych ogrodach. Nie tylko będą świetnie się prezentować i roztaczać przyjemną woń, ale i przydadzą się nam w kuchni. Podpowiadamy co i jak z przyprawami w ogrodzie.

 

zioła z własnego ogroduZioła, które w naszej kuchni zamienią się w przyprawy, korzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i na inne rośliny, obok których rosną w naszym ogrodzie.

 

Najlepsze miejsca dla ziół

 

Wybierając podłoże dla naszej uprawy, pamiętajmy, że rośliny przyprawowe najbardziej lubią miejsca o dobrym nasłonecznieniu. Mają także określone wymagania co do samej gleby. Powinna być ona umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i próchniczna. Najlepiej gdy będzie mieć odczyn obojętny. Wyjątkiem jest mięta, która zdecydowanie woli glebę bardziej wilgotną, zaś lubczyk, estragon, kminek i koper nie muszą rosnąć bezpośrednio na słońcu.

 

Pielęgnacja grządki

 

Grządkę warto dobrze przygotować jeszcze przed posadzeniem roślin. Na początek starannie pozbądźmy się chwastów, a później, jeśli okaże się, że gleba jest za kwaśna powinniśmy ją zwapnować. Najlepiej zrobić to jesienią używając kredy lub dolomitu.

 

Wiosną zaś pamiętajmy o użyźnieniu gleby. Jej strukturę możemy poprawić dodając do niej dobrze rozłożony kompost (5-6 kg/m kw). Na tak przygotowanych grządkach możemy już siać i sadzić

zioła.

 

Na zimę suszymy

 

Zioła świeże smakują najlepiej, ale niestety nie możemy się nimi cieszyć cały rok. Dlatego warto część z nich ususzyć, by mieć takie przyprawy także na zimę. W tym celu w sezonie, dwa-trzy razy ścinamy zdrowe części roślin. Najlepiej robić to w godzinach przedpołudniowych. Rośliny wiążemy w pęczki i zawieszamy w ciepłym, przewiewnym i odciętym od słońca miejscu. Kiedy nadejdzie jesień, będziemy mogli pokruszyć liście i zamknąć je w nieprzeźroczystych słoikach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, kuchnia, ogród, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu W ogrodzie warto mieć...przyprawy
2010-08-20 | 15:48:45

Ja na mojej działce też uprawiam zioła. W tym roku mi mszyce część obsiadły, ale spryskałem wywarem z liści czarnego bzu i jak ręką odjął. A zimą sobie w doniczce coś tam zawsze hoduje, żeby chociaż pietruszka do rosołu była. Więcej