reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Emerytura

W Chinach zaczyna brakować domów opieki

(2010-11-11)

Wciąż rosnąca populacja osób powyżej 50 roku życia w Pekinie i brak odpowiedniej polityki socjalnej Państwa sprawiają, że coraz częściej osoby starsze w Chinach zostają na stare lata same, bez jakiejkolwiek opieki.


Według danych Beijing Committee on Aging w aglomeracji żyje ponad 2.6 miliona osób powyżej 60-roku życia, szacuje się, że liczba ta znacząco wzrośnie aż do 4 milionów do roku 2020, stanowiąc 20 proc. całej populacji.

 

Według dalszych wyliczeń, do roku 2050, populacja osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do 6.5 miliona osób, co sprawi, że co trzeci mieszkaniec Pekinu będzie miał ponad 60 lat.

 

Sytuacja jest o tyle zatrważająca, że wzrost ekonomiczny kraju i mobilność młodszej części społeczeństwa, która w poszukiwaniu pracy i chęci samorozwoju wcześnie opuszcza swoje rodziny, nie sprzyjają chińskiej tradycji opieki dzieci nad swoimi rodzicami.

 

Polityka socjalna Państwa kuleje, zaś istniejące domy opieki nie są w stanie przyjąć większej liczby osób starszych. W chwili obecnej 386 domów opieki w Pekinie dysponuje 62 000 łóżek dla Seniorów, z czego 6000 miejsc zostało stworzonych w pierwszej połowie tego roku, co według ekspertów nawet w ułamku nie zaspokaja bieżących potrzeb.

 

Jak podkreśla Qi Shuying, dyrektor Domu Opieki Sijiqing - „Starzenie się społeczeństwa będzie głównym problemem w przyszłości, a stworzenie większej liczby domów opieki oraz ośrodków spokojnej starości to niewątpliwie temat numer jeden w przyszłej polityce socjalnej Państwa.”

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, pielęgnacja, pomoc

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości W Chinach zaczyna brakować domów opieki

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!