reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uzależnienie od leków

(2015-07-20)

leki.jpgUzależnienie od leków określane jest mianem lekomanii. Pojawiają się również takie określenia, jak lekozależność czy farmakomania. Uzależnienie często prowadzi do uczucia przymusu okresowego lub stałego zażywania leków (które zwiększa się w miarę jego rozwoju). Skutkuje to wzrostem zagrożenia wynikającego z przedawkowania leków, np. zatrucia, wystąpienia skutków ubocznych, a nawet śmierci. Warto także pamiętać, że nagłe odstawienie danego leku skutkować może objawami abstynencyjnymi, które zmuszają osobę chorą do ponownego jego zażycia.

Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Osoba uzależniona nie jest zwykle w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, często niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne.  Warto pamiętać, że dłuższe zażywanie leków może prowadzić zarówno do uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego. Z czasem środek powodujący uzależnienie wchodzi w łańcuchy przemian metabolicznych organizmu i staje się dla niego niezbędny.

 

Szczególnie nadużywane

Najbardziej rozpowszechnione typy uzależnienia od leków obejmują w znacznym stopniu kilka grup leków takich, jak środki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, pobudzające, ale również środki przeczyszczające. Znane są również przypadki lekomani dotyczącej środków wpływających na poprawę nastroju oraz samopoczucia.

 

Grupy ryzyka

W grupie zwiększonego ryzyka uzależnień od leków znajdują się w szczególności kobiety pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Zalicza się do niej również osoby mające wcześniej problemy z narkotykami, osoby z problemami psychicznymi (np. depresją), osoby zmagające się z poważną chorobą (np. rakiem) oraz osoby cierpiące z powodu hipochondrii (irracjonalny lęk o własne zdrowie).

 

Skutki 

Lekomania powoduje szczególnie negatywne skutki w funkcjonowaniu człowieka w sferze psychicznej. Następuję stopniowa degradacja psychiczna oraz umysłowa. Pojawiają się także zaburzenia w funkcjonowania mózgu takie, jak np. kłopoty koncentracją, pamięcią, myśleniem oraz uczeniem się. Osoba nadużywająca leków coraz gorzej radzi sobie z własnymi emocjami, codziennymi obowiązkami (nawet podstawowymi) oraz trudnościami życiowymi, co niejednokrotnie prowadzić może do tragedii.

Długotrwałe przyjmowanie leków prowadzić może również m.in. do zaburzeń czynności serca, ciśnienia krwi, oddychania oraz funkcji układu trawiennego. Co więcej, uzależnienie powodować może również zmiany w pracy narządów wewnętrznych. Dochodzić wówczas może do upośledzenia funkcji nerek lub wątroby, powstania wrzodów żołądka. Z kolei u astmatyków zaobserwować można nasilenie skurczów oskrzeli.

 

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe należą do najczęściej nadużywanych leków przez pacjentów. Dzielą się one na dwie grupy – narkotyczne (opioidowe) – silnie uzależniające oraz nienarkotyczne, mające słabsze działania, ale które są najczęściej nadużywane (paracetamol, aspiryna, ibuprofen, itp.). Ich nadużycie najczęściej powoduje m.in. nudności i wymioty, zawroty głowy, nadmierne pocenie się oraz zaburzenia mowy. Z kolei ich przedawkowanie skutkować może np. problemami z oddychaniem, utratą przytomności, spadkiem temperatury ciała, uszkodzeniem mózgu, śpiączką, a nawet śmiercią.

 

Lekki nasenne

Uzależnienie od leków nasennych obejmuje cały szereg skutków ubocznych takich, jak apatię, nadmierną senność, niepamięć, drżenie ciała, dezorientację oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Co więcej, u osób starszych skutkować może np. drażliwością, stanami lękowymi oraz nasileniem objawów otępiennych. 

 

Witaminy witaminy.jpg

Również nadużywanie witamin oraz składników mineralnych prowadzić może do uzależnień oraz groźnych konsekwencji, np. hiperwitaminozy (zespołu objawów chorobowych wywołanych nadmiarem witam w organizmie). Zbyt duże dawki witaminy A skutkować mogą, m.in. zaburzeniami widzenia, wypadaniem włosów, samoistnym łamaniem się kości, krwotokami, deformacjami czaszki i twarzy oraz zaburzeniami pracy nerek, wątroby i centralnego układu nerwowego; witaminy D – wzmożonym oddawaniem moczu, odkładania się nadmiernej ilości wapna w płucach, sercu, nerkach i wątrobie; witaminy K – depresją, uczuciami gorąca oraz chorobą hemolityczną (u noworodków). Ponadto, przedawkowanie magnesu prowadzić może m.in. do nadciśnienia, arytmii serca, zatrzymania krążenia, zaburzeń oddychania, śpiączki, a nawet do śmierci.

Szczególne zagrożenie powoduje krzyżowe łączenie się uzależnień, np. lekomani z alkoholizmem. W wyniku takiej kombinacji dochodzić może m.in. do krwawienia z przewodu pokarmowego, zapaści, uszkodzenia wątroby, gwałtownego spadku stężenia cukru we krwi, a nawet do nieodwracalnych zmian w mózgu ze zmianami neurologicznymi.

 

Należy pamiętać, że nadmierne zażywanie leków zamiast pomagać szkodzi oraz stopniowo przyczynia się do degradacji organizmu człowieka.  W przypadku uzależnienia konieczna jest natychmiastowa pomoc specjalistyczna . Problem dotyczy zarówno zdrowia psychicznego oraz fizycznego, dlatego jedynie kompleksowe leczenie (terapia uzależnień) gwarantuje powrót do pełnego zdrowia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, używki, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uzależnienie od leków

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!