reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Ustawa o działkach niezgodna z konstytucją?

(2010-09-22)

Wojna o ogródki działkowe trwa. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Lech Gardocki, uznał właśnie, że ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych jest niezgodna z Konstytucją i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Dlaczego profesor Gardocki postanowił zaskarżyć całą ustawę o działkach do TK? Chodzi o to, kto ma prawo do tych gruntów. Otóż nie są to sami działkowcy, a w większości (dwie trzecie wszystkich ogródków) tylko Polski Związek Dziadkowców, który ma prawo wieczystego użytkowania gruntów.

 

Kiedy gmina lub państwo chcą zlikwidować ogródek, musi uzyskać zgodę związku. Również sami działkowcy nie mogą rozporządzać swoimi działkami bez zgody związku. To właśnie jest podstawą zaskarżenia ustawy przez Gardockiego. Według sędziego SN nie chroni ona prawa własności działkowców oraz ogranicza je samorządom i Skarbowi Państwa. Sam związek źle przyjął wniosek Gardockiego i uważa, że jest to zamach na ogródki działkowe.

 

W Polsce jest ponad 966 tysięcy ogródków działkowych, które w sumie zajmują powierzchnię 44 tys hektarów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
finanse, gospodarka polska, ogród, polityka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Ustawa o działkach niezgodna z konstytucją?

kiedy bedzie rozpatrrywana ustawa o ogrodach działkowych -w Trybunale Konstutacyjnym Więcej

Odkąd powstała Krajowa  Rada to my o niczym nie decydujemy.Wystarczy płacić , "uprawiać "  chwasty i to wszystko  czego od na żądają.Na Działkach w moim mieśćie BUDUJĄ NADAL GARAŻE.JEDNA  Z DZIAŁEK  TO METRAŻ GARAŻU  ANI JEDNEGO METRA WIĘCEJ.KOSZMAR!!!!proszę  piszcie jak u Was.Pozdrawiam Wszystkich  Seniorów Janina Więcej