reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Urządzamy łazienkę dla seniora

(2010-05-10)

Osoby starsze w pewnym okresie swojego życia dostrzegają, że nie maja już tyle siły i energii co kiedyś. Bardzo często podczas podstawowych czynności sanitarno- higienicznych niezbędna jest im pomoc innych. Dlatego tak ważne jest przystosowanie łazienki do ich potrzeb, żeby nie czuły się w niej skrępowane.

 

Komfort jaki odczuwamy w łazience wpływa na nasze samopoczucie. Zatem co zrobić aby czuć się w niej wygodnie, mimo upływu lat.

Większość z nas mieszka w blokach, gdzie łazienki nie są tak duże jak w domkach jednorodzinnych. Jednak nawet w takich małych pomieszczeniach możemy zainstalować kilka niezbędnych przedmiotów, które na pewno nam pomogą. Po pierwsze montujemy kilka uchwytów przy, lustrze, brodziku, oraz na powieszenie naszej garderoby,w takim miejscu abyśmy mieli do nich łatwy dostęp. Jeżeli senior ma słaby wzrok należy zamontować takie elementy które będą się wyróżniać w całej łazience. Np. ciemny kolor sedesu w połączeniu z jasną muszlą na pewno dodadzą kontrastu. Nie zapomnijmy także o wadze osoby dla której urządzamy łazienkę, jeżeli jest to człowiek duży, zainstalujmy masywną deskę klozetową

 

Gdy podłoga w naszym mieszkaniu jest nierówna, posiada spadki, należy przystosować ją do potrzeby osoby starszej. Zrobić jeden poziom posadzki która poprawi jakość naszego poruszania się. Ważną kwestią jest również zmiana, która dotyczy osób posiadających wannę. Z wiekiem mamy trudności przy wstawaniu, chodzeniu, a co za tym idzie istnieje problem aby wejść do wanny bez niczyjej pomocy. Dlatego ważne jest aby zainstalować kabinę prysznicowa, kąpiel przy niej przebiega dużo szybciej, sprawniej, a przy tym senior oszczędza pieniądze. Powinniśmy także wyłożyć brodzik specjalistyczną matą antypoślizgową, która na pewno uchroni nas przed ewentualnym upadkiem. Mocując uchwyty, pomyślmy o wadze osoby starszej, jeżeli jest osobą otyłą, niezbędne będzie zainstalowanie solidnych umocowań. Dla seniora jest to szczególnie ważne, ponieważ pełni ono role podpórki, która nie pozwoli jej upaść, ani się skaleczyć.

 

Skąd wziąć na to fundusze?

Osoby niepełnosprawne mogą obecnie ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac zmierzających do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, w tym w pomieszczeniach sanitarnych. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pomoc

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Urządzamy łazienkę dla seniora

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!