reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Uniwersytety Trzeciego Wieku - czy to tylko nauka?

(2010-12-17)

Uniwersytety Trzeciego WiekuDo najbardziej renomowanych ośrodków edukacyjnych stworzonych z myślą o seniorach należą Uniwersytety Trzeciego Wieku. Powstają przy polskich uniwersytetach i w całym kraju funkcjonuje ich już całkiem dużo. Każdego roku przyjmują coraz większą liczbę słuchaczy, jednak chętnych jest tak wielu, że spora część z nich odpada w procesie rekrutacyjnym. Skąd taka popularność UTW? Powodów jest kilka.


Do najbardziej renomowanych ośrodków edukacyjnych stworzonych z myślą o seniorach należą Uniwersytety Trzeciego Wieku. Powstają przy polskich uniwersytetach i w całym kraju funkcjonuje ich już całkiem dużo. Każdego roku przyjmują coraz większą liczbę słuchaczy, jednak chętnych jest tak wielu, że spora część z nich odpada w procesie rekrutacyjnym. Skąd taka popularność UTW? Powodów jest kilka.


Po pierwsze, nauka. Uniwersytety oferują szeroką gamę zajęć, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są seminaria literaturoznawcze czy teologiczno-filozoficzne, wykłady o różnej tematyce, lektoraty różnych języków (np. hiszpański, rosyjski, angielski) czy zajęcia informatyczne. Nie brakuje też ćwiczeń fizycznych ukierunkowanych na najczęściej występujące u seniorów dolegliwości. To oczywiście tylko przykłady, różne uniwersytety prowadzą różnego typu zajęcia, chodzi nam jedynie o ukazanie różnorodności.


Drugim elementem działalności UTW jest umożliwianie seniorom rozwijania zainteresowań i hobby. Oprócz spotkań typowo naukowych, w ramach UTW funkcjonuje wiele grup skupionych wokół konkretnych dziedzin. Są np. kółka teatralne, plastyczne, turystyczne, warsztaty taneczne, chóry. Na każda pozanaukową działalność uniwersytety przeznaczają czas w rozkładzie zajęć i miejsce, udostępniając odpowiednie do danych zajęć sale. Wszystko odbywa się pod okiem wykwalifikowanych prowadzących.


Jest jeszcze trzecia strona działalności UTW. To nie tylko chęć kształcenia się i uczestniczenia w amatorskich przedsięwzięciach  przyciąga starsze osoby na studia. Ważne jest coś jeszcze. Studia dla seniorów, oprócz zaspokajania potrzeb intelektualnych, wpływają także na jakość ich życia. Wyzwaniem, jakie stawiają sobie UTW jest wprowadzenie starszych ludzi w realia współczesności i pomoc w odnalezieniu się w świecie, który ciągle się zmienia, a który diametralnie różni się od świata, w jakim dorastali dzisiejsi seniorzy. UTW dają im możliwość nawiązywania kontaktów koleżeńskich, zachęcają do aktywności, współdziałania na rzecz innych, integracji międzypokoleniowej i uczestnictwa w życiu kulturalnym. Wszystko to ma ułatwić seniorom życie we współczesnym zinformatyzowanym świecie techniki i konsumpcji, ale również sprawić, że znajdą oni dla siebie miejsce w tym świecie, poczują się wartościowi i potrzebni.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki, nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uniwersytety Trzeciego Wieku - czy to tylko nauka?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!