reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Unikajmy słodzonych napojów! Mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy

(2010-10-29)

Naukowcy ostrzegają. Pijąc regularnie słodkie i gazowane napoje narażamy się na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

 

Unikajmy słodzonych napojów! Mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycyBadania nad związkiem słodzonych cukrem napojów z cukrzycą prowadzono od lat i wszystkie one wskazywały na to, że pijąc je narażamy się na rozwój cukrzycy. Teraz naukowcy z Harvardu przeanalizowali wszystkie wcześniejsze prace, by określić wielkość tego ryzyka.

 

Eksperci przeanalizowali w sumie 11 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 300 tys. ludzi, z czego 15 tys. cierpiało na cukrzycę typu II. Pod uwagę wzięto tez grupę 19,5 tys. osób, z których 5,8 tys. chorowało na zespół metaboliczny.

 

Wyniki analizy naukowców z Harvard School of Publiic Health wykazały, że już jedna-dwie porcje słodzonego napoju dziennie podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o 26b proc. W przypadku zespołu metabolicznego zaś ryzyko wzrasta o 20 proc. w porównaniu do osób, które miesięcznie wypijają mniej niż jedną porcję takiego napoju.

 

To zagrożenie można jednak odwrócić. Nawet jeśli wypijamy duże ilości słodzonych, gazowanych napojów, nie jest za późno by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, przynajmniej z powodu tego czynnika.

 

Zredukowanie ilości wypijanych napojów słodzonych cukrem i zastąpienie ich zdrowymi zamiennikami, chociażby wodą pozwoli obniżyć ryzyko cukrzycy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Unikajmy słodzonych napojów! Mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!