reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: zwyrodnienie stawu biodrowego

(2015-12-03)

Zwyrodnienie stawu biodrowego (koks artroza) polega na stopniowej i nieodwracalnej degradacji chrząstki stawowej, torebki stawowej oraz innych tkanek w obrębie stawu biodrowego. W jej wyniku na powierzchni kości powstają wyrośla kostne, które nie tylko ograniczają, ale i przyspieszają dalsze niszczenie stawu. Schorzenie dotyka w szczególności osoby starsze, jednak coraz częściej spotyka również ludzi młodszych. Według statystyk dotyczy ona około 4 procent osób powyżej 60. roku życia.
Statystycznie częściej choroba dotyka kobiety.

 

Przyczyny i diagnostyka

Najczęściej przyczynę schorzenia upatruje się w zniekształceniach rozwojowych, które prowadzą do nieprawidłowego funkcjonowaniu stawu. Przyczyn choroby doszukuje się także w złej diecie oraz zaburzeniach w okresie wzrostu. Wśród innych czynników ryzyka wystąpienia choroby wymienia się także predyspozycje genetyczne, nadwagę, dźwiganie ciężkich przedmiotów, pracę stojącą, urazy stawu biodrowego, martwicę kości oraz podeszły wiek.

 

Początkowa diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu chorobowego oraz wykonaniu badania rentgenowskiego obu stawów biodrowych. W celu postawienia pełnej diagnozy lekarz zlecić może także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badania laboratoryjne (badanie moczu i morfologiczne), a nawet badania wykluczające inne schorzenia. Diagnostyka polega także na ocenie przez lekarza długości kończyn oraz upośledzenia chodu.

 

Objawy biodro.jpg

Pierwsze objawy są nieznaczne. Pojawić się może zmęczenie oraz osłabienie nóg. Występują bóle w pachwinie oraz biodrze, objawiające się podczas wysiłku. Wraz z rozwojem choroby pojawia się ból spoczynkowy oraz ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym. W trakcie ruchu słyszalne mogą być także trzaski ocierających się powierzchni stawowych. W zaawansowanej chorobie następuje zniesienie szpary stawowej oraz całkowita utrata ruchomości stawów, co powoduje znaczne utrudnienie chodzenia oraz silne dolegliwości bólowe.

 

Leczenie

Rodzaj leczenia zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stadium choroby. W jej początkowej fazie zaleca się m.in. pływanie oraz ćwiczenia w basenie. W leczeniu choroby swoje zastosowanie znajduje także fizykoterapia. Terapia zachowawcza polega na przyjmowaniu leków  przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W stanach zaawansowanej choroby konieczne staje się leczenie operacyjne polegające na wszczepieniu protezy (ceramicznej lub bezcementowej) lub endoprotezy stawu biodrowego. Od paru lat stosuje się również kapoplastykę polegającą na wymianie panewki w miednicy oraz założeniu tzw. kapy na głowę kości udowej. Leczenie operacyjne obejmuje osoby o dużym stopniu upośledzenia oraz degradacji stawu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: zwyrodnienie stawu biodrowego

To choroba ktora nas niestety bardzo ogranicza. czytam dużo ne ten temat w internecie choć mam 68 lat. Polecam... Więcej