reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: zaćma

(2010-08-24)

Choroba ta pojawia się głównie po 60. roku życia. Potrafi przez lata nie dawać żadnych widocznych objawów i rozwijać się bezboleśnie, w konsekwencji prowadzi do zmętnienia soczewki, przez co ludzie nią dotknięci widzą jakby przez zamgloną szybę. Nieleczona, może prowadzić nawet do ślepoty.

 

Uczymy się o chorobach: zaćmaIstnieją dwa rodzaje zaćmy: wrodzona i nabyta. Przy zaćmie wrodzonej, już w momencie narodzin występuje zmętnienie soczewki oka. Podstawowym objawem zaćmy (katarakty) wrodzonej jest całkowicie biała źrenica. Inny objaw, charakterystyczny dla niewidzących dzieci, to uciskanie przez niemowlę oczu piąstkami lub kciukami obu dłoni. Wrodzona zaćma często jest rozpoznawana dopiero u kilkuletnich dzieci.

 

Zaćma nabyta pojawia się w wieku dojrzałym najczęściej po 60. roku życia. Właśnie zaćma związana z wiekiem, tzw. zaćma starcza, występuje najczęściej (około 90 procent przypadków). Inne rodzaje zaćmy nabytej to zaćma toksyczna - najczęściej posteroidowa, której przyczyną jest leczeni steroidami, tężyczkowa – może wystąpić po usunięciu przytarczyc, wikłająca – będąca wynikiem innych chorób oczu, czy zaćma pourazowa, której przyczyną jest jakiś uraz – porażenie prądem, wpływ temperatury, promieniowanie, zranienia gałki ocznej, ciała obce wewnątrz gałek.

 

 

Objawy zaćmy

 

 

Początki zaćmy mogą pojawić się już po 40. roku życia, ale w pełni ujawnia się ona około 60. Najczęstsze objawy zaćmy związanej w wiekiem to zamglone widzenie, problemy z ostrością obrazu w jasnym świetle i zniekształcenia obrazu. W badaniu lekarskim widać widoczne zmętnienie soczewki. Mogą pojawić się problemy z prowadzeniem samochodu w nocy (oślepienie), zaburzenia w ocenie odległości, zaburzenia w poruszaniu się.

 

 

Leczenie zaćmy

 

 

Zaćma może być jedno lub obustronna, przy czym tę pierwszą łatwo przeoczyć. Choroba ta, mimo że prowadzi do ślepoty, jest odwracalna, a leczy się ją tylko operacyjnie. Decyzja o operacji zapaść może dopiero w momencie całkowitego zmętnienia soczewki, kiedy widzenia pogarsza się na tyle, że utrudnia pacjentowi prowadzenie normalnego życia.

 

Operacja polega zwykle na usunięciu zmętniałej soczewki oka i natychmiastowym wszczepieniu sztucznej soczewki. Metody, które stosuje się obecnie w chirurgii, pozwalają na szybkie przywrócenie dobrej funkcji oka po operacji. Pacjenci po zabiegu muszą uważać na wzrost ciśnienia w gałce ocznej, do którego może prowadzić np. nadmierny wysiłek fizyczny.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: zaćma
2010-08-26 | 09:53:21

By przygotować się przed operacją usunięcia zaćmy warto zajrzeć na portal poświęcony tej chorobie- leczeniezacmy pl. Jest to baza wiedzy o zaćmie,a także o metodach jej leczenia.Na stronie znajdują się filmiki ilustrujące przebieg operacji, wyszukiwarka klinik okulistycznych, gdzie bez kolejki można usunąć zaćmę, a także formularz zadawania pytań lekarzowi-okuliście- Wojciechowi Kołodziejczykowi. Serdecznie zapraszamy! Więcej

2010-08-24 | 12:27:09

Czekam dwa lata na zabieg i mam wrażenie, że czekają aż umrę Więcej