reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: paradontoza

(2015-07-27)

paradontoza2.pngParadontoza jest chorobą przyzębia, czyli tkanek odpowiadających za umocowanie zębów, takich, jak: dziąsło, więzadła (ozębna), kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Z czasem może prowadzić do utraty zębów. Występuje zarówno o mężczyzn jak i kobiet, jednak statystycznie częściej dotyka tych pierwszych. Ryzyko zapadnięcia na choroby przyzębia wzrasta wraz z wiekiem. Największą zachorowalność stwierdza się u osób między 50 a 60 rokiem życia. 

 

Przyczyny i diagnostyka

Do głównych przyczyn schorzenia zalicza się przede wszystkim niewłaściwą higienę jamy ustnej oraz niewłaściwie leczone zęby. Wśród przyczyny wymienić można także nieodpowiednią dietę oraz nadużywanie alkoholu i papierosów. Uważa się, że na rozwój chory wpływ może mieć również nadczynność lub niedoczynność tarczycy, wady zgryzu, cukrzyca oraz zła kondycja psychiczna.

Diagnostyka polega przede wszystkim na ocenie stanu przyzębia zarówno na podstawie badania klinicznego, jak i zdjęcia RTG (rentgen). Stawiana może być przez stomatologa oraz przez specjalistę od chorób przyzębia, czyli periodentologa.

 

Objawy paradontoza.jpg

U osób cierpiących na chorobę przyzębia obserwuje się m.in. ruchomość zębów, nadwrażliwość, odsłonięcie szyjek zębowych, krwawienie z dziąseł (zarówno samoistne, jak i w momencie mycia), zaczerwienienie dziąseł oraz obrzęki dziąseł. Pojawić się może także nieświeży oddech oraz przemieszczenia zębów (np. wysunięcia).

 

Profilaktyka

Najlepszą formą przeciwdziałania chorobie jest właściwa higiena jamy ustnej. W tym celu należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa – raz na pół roku (osoby cierpiące na parodontozę – raz na cztery miesiące), regularnym usuwaniu kamienia nazębnego oraz dokładnym szczotkowaniu zębów (przynajmniej dwa –  trzy razy dziennie), a jeśli to możliwe, po każdym posiłku.

Warto używać również dodatkowych preparatów farmakologicznych, czyli np. płynów do płukania jamy ustnej, specjalnych gum do ssania oraz nici dentystycznych.

Warto również pamiętać o skutecznych formach profilaktyki domowej takich, jak: dobraniu odpowiedniej twardości szczoteczki do zębów, stosowaniu właściwej pasty, prawidłowym szczotkowaniu zębów oraz prowadzeniu aktywnego trybu życia. Zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety (bogatej w witaminę C, węglowodany oraz białko). Należy także ograniczyć spożywania mocnej kawy i herbaty, które przyspieszają tworzenie się płytki nazębnej, ale przede wszystkim ograniczyć palenie papierosów (dodatkowo osłabiają dziąsła).

 

Leczenie

Leczenie parodontozy odbywać powinno się w gabinecie dentystycznym. Oprócz standardowych zabiegów dentystycznych, takich jak skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego i płytki oraz wygładzanie korzeni zębów (zapobiegające ponownemu osadzaniu się kamienia) stosuje się również antybiotykoterapię (ogólną oraz miejscową). W leczeniu chorób przyzębia zastosowanie znajduje również laseroterapia oraz inne zabiegi chirurgiczne (może okazać się konieczne chwili, gdy odległość między zębami a dziąsłami jest większa niż 5 mm).

Warto również pamiętać o możliwości leczenia parodontozy w sanatoriach, gdzie stosowane są zabiegi polegające na dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych oraz kieszeni dziąsłowych (za pomocą wody pod ciśnieniem). Na dziąsła zbawienny wpływ mają wody lecznicze (np. woda morska, solanki oraz wody siarkowe).

Należy pamiętać, że choroba prowadzić może do poważnych powikłań ogólnoustrojowych. Bakterie z kieszonek dziąsłowych przedostać się mogą do krwioobiegu i doprowadzić m.in. do chorób układu sercowo-naczyniowego, zmian miażdżycowych, zapalenia płuc, zaburzeń gospodarki węglowodanowej oraz przedwczesnych porodów u kobiet.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: paradontoza

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!