reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: łuszczyca

(2010-09-07)

To jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych, jednak wciąż nie znaleziono metody leczenia, która zapobiegałaby jej nawrotom. W Polsce na łuszczycę choruje około 800 tys. osób.

 

łuszczycaTo przewlekła, nawracająca i uciążliwa choroba, dotykająca częściej kobiety niż mężczyzn. Jej przyczyny mogą być różne. Na ryzyko jej pojawienia się wpłynąć mogą uwarunkowania genetyczne jak i środowiskowe. Główne przyczyny jej powstawania to czynniki immunologiczne – nieprawidłowe funkcjonowanie składników układu odpornościowego.

 

Schorzenie to nie jest zakaźne i nie ma charakteru złośliwego. Charakterystyczna jest dla niego przewlekłość i tendencja do samoistnych remisji i nawrotów. Reakcje łuszczycowe mogą wywoływać różne czynniki, w tym: nadużywanie alkoholu, stres, leki, uszkodzenia mechaniczne skóry, infekcje bakteryjne i wirusowe.

 

Objawy

 

Choroba ta charakteryzuje się łuszczącymi się wykwitami występującymi na skórze. Dotyka około2-4 procent populacji. Jej najczęstszym objawem są czerwonobrunatne albo zaróżowione płaskie grudki pokryte nawarstwiającą się łuską. Mogą one się zlewać. Pojawiają się najczęściej na skórze łokci i kolan, okolicy kości krzyżowej, pośladków, owłosionej skórze głowy oraz na skórze stóp i dłoni.

 

Łuszczyca może pojawiać się także na paznokciach i często mylona jest z grzybicą. Ta forma łuszczycy występuje u około 25 procent chorych.

 

Choroba może się nasilać o okresach dużych wahań hormonów, czyli przede wszystkim w okresie dojrzewania i menopauzy. W zależności od stopnia nasilenia łuszczyca może objawiać się różnie: od niewielkich wykwitów skóry po ciężkie formy choroby, w których występują zmiany zapalne i wysiękowe. Istnieje aż kilkanaście różnych typów łuszczycy.

 

Leczenie łuszczycy

 

Choroby tej bardzo trudno się pozbyć i do tej pory nie znaleziono lekarstwa, które zapobiegłoby raz na zawsze jej nawrotom. Dość długo stosowano w jej leczeniu terapię hormonalną, która jednak nie dała wielkich efektów i wiązała się ze skutkami ubocznymi.

 

Obecnie stosuje się przede wszystkim terapię farmakologiczną, w tym leczenie zewnętrzne przy pomocy specjalnych maści. Inne metody, które bywają używane w walce z łuszczycą to fototerapia, fotochemioterapia i fotofereza.

 

Bardzo ważna w leczeniu łuszczycy jest odpowiednia pielęgnacja skóry pacjenta: używanie łagodnych preparatów, nie powodujących podrażnień. Nie powinno się rozdrapywać zmian łuszczycowych i unikać kontaktu z detergentami i silnie działającymi kosmetykami. Ważne są także regularne badania lekarskie.

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons/autor Marnanel

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: łuszczyca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!