reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: kamica nerkowa

(2010-10-05)

Kamica nerkowa, zwana też moczanową, polega na powstawaniu piasku lub kamieni, czyli złogów powstałych z kwasu moczowego (mocznika) i odkładaniu się ich w nerkach lub drogach moczowych. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn.

 

uczymy się o chorobach: kamica nerkowaKamica dotyczy 1- 2 proc. populacji. Częściej dotyka mężczyzn oraz osoby otyłe. Kamienie nerkowe mogą mieć różny skład, w zależności od niego wyróżniane są kamice: moczanowa, szczawianowa, fosforanowa oraz wapniowa. Rzadko występują kamice ksantynowe i cystynowe. Od rodzaju kamieni zależy leczenie farmakologiczne oraz dieta zalecana w leczeniu.

 

Do kamicy nerkowej mogą predestynować takie schorzenia jak choroby zapalne jelit czy zakażenia dróg moczowych. Kamica może pojawić się także przy stosowaniu niektórych leków.

 

Objawy

 

Choroba ta rozwija się bezobjawowo aż do momentu, gdy złogi zaczną przesuwać się z nerki do jej ujścia i moczowodu. Wtedy dochodzi do napadów kolki nerkowej. Jest to bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej,  który promieniować może do dolnej części brzuchu i krocza.

 

Inne objawy kamicy to:

 

  • Nudności albo wymioty;
  • Parcie na pęcherz;
  • Krew w moczu;
  • Dyskomfort w jamie brzusznej;
  • W przypadku zapalenia dróg moczowych – gorączka;

 

Rozpoznania można dokonać przy pomocy badań takich jak: RTG jamy brzusznej, USG jamy brzusznej, urografia i tomografia jamy brzusznej.

 

Leczenie kamicy nerkowej

 

Leczenie objawowe kolki nerkowej polega na podaniu środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Celem leczenia jest usunięcie złogów. Mniejsze kamienie (poniżej 5-7 mm) mogą zostać wydalone z moczem w sposób naturalny.

 

W przypadku większych złogów stosuje się metodę endoskopową lub litotrypsję, czyli kruszenie kamieni za pomocą ultradźwięków. W przypadku chorych z nawracającą kamicą oraz powikłaniami, stosuje się czasami leczenie operacyjne z otwarciem jam ciała. W przypadku tych ostatnich pacjentów bardzo ważne jest też określenie ryzyka nawrotów oraz odpowiednie leczenie zapobiegające nawrotom.

 

Ważna dla zapobiegania ponownemu pojawieniu się kamieni jest także odpowiednia dieta. Zależy ona w dużej mierze od rodzaju kamicy. Przy każdym rodzaju zalecane jest picie dużej ilości wody (min. 2,5 l dziennie).

 

Dla obniżenia stężenia kwasu moczowego zalecane jest m.in. ograniczenie ilości zjadanego mięsa i innych produktów spożywczych zawierających dużo tzw. składników purynowych, m.in. grzybów, podrobów, czekolady, roślin strączkowych czy mocnej kawy i herbaty.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: kamica nerkowa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!