reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: choroba niedokrwienna serca

(2010-10-19)

Choroba niedokrwienna serca, czyli dusznica bolesna, charakteryzuje się napadami bólów w okolicach serca lub mostka, spowodowanymi zmniejszeniem przepływu krwi przez naczynia wieńcowe.

 

Uczymy się o chorobach: choroba niedokrwienna sercaPrzyczyną tej choroby najczęściej jest miażdżyca tętnic wieńcowych (ponad 90 proc. przypadków). Miażdżyca prowadzi do zwężenia światła tętnic, co z kolei powoduje spowolnienie przepływu krwi, która płynie do serca.

 

Innymi przyczynami dusznicy mogą być: niedokrwistość, niewydolność oddechowa, hipotonia lub hipowolemia, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, kardiopatie,wady serca, zmiany zapalne naczyń wieńcowych, wrodzone zaburzenia metabolizmu, tętniak aorty, zmiany pourazowe lub anomalie wrodzone tętnic, uciska tętnic wieńcowych np. przez guz, tętniaki tętnic wieńcowych czy tzw. mostki mięśniowe (włókna mięśniowe mogące zwężać tętnicę).

 

Czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca jest m.in. palenie papierosów, cukrzyca lub hiperglikemia, dieta bogata w kalorie i tłuszcze zwierzęce, podwyższony poziom cholesterolu.

 

Objawy i diagnostyka choroby niedokrwiennej serca

 

Zdarza się często, że pierwszym objawem jest nagłe zatrzymanie krążenia, wymagające natychmiastowej reanimacji. Przewlekła choroba niedokrwienna serca objawia się bólami, przypominającymi ściskanie klatki piersiowej. Ból promieniuje do szczęki, szyi, barków i rąk.

 

Ból pojawia się często po wysiłku fizycznym, w stresie, po obfitym posiłku czy w bardzo niskiej temperaturze. Choroba może mieć charakter przewlekły (stabilny) lub ostry (niestabilny). Ten drugi przypadek uznawany jest już za odmienny zespół chorobowy – ostry zespół wieńcowy, który jest inaczej leczony. Jedna postać choroby może przejść w drugą.

 

Diagnozę choroby niedokrwiennej serca można postawić po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań kardiologicznych (m.in. ekg, echokardiografia, scyntygrafia i koronarografia). Dodatkowo przeprowadza się badania laboratoryjne, aby wykryć ewentualne czynniki ryzyka.

 

Leczenie

 

Leczenie przewlekłej dusznicy bolesnej ma na celu zmniejszenie ilości napadów. Stosuje się tu leki takie jak m.in. leki przeciwpłytkowe, hipolipemizujące, beta adrenolityki czy pochodne nitrogliceryny. Konieczna jest też zmiana trybu życia: rzucenie palenia, przejście na zdrową dietę, ruch.

 

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy rokowań, stosowane jest leczenie chirurgiczne. Zabieg angioplastyki polega na rozszerzeniu zwężonych tętnic wieńcowych oraz na wszczepieniu by-passów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: choroba niedokrwienna serca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!