reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: angina

(2010-10-26)

Angina to zakaźna choroba gardła, której z reguły towarzyszy podwyższona temperatura. Można się nią zarazić drogą kropelkową.

 

Uczymy się o chorobach: anginaAngina jest dość dokuczliwą chorobą, wywoływaną przez bakterie paciorkowce i niektóre wirusy. Polega na ostrym zapaleniu migdałów podniebiennych i błony śluzowej gardła. Choroba rozwija się bardzo szybko. Po kontakcie z zakażoną osobą, możemy zachorować nawet tego samego dnia. Zarazić jest się bardzo łatwo, często wystarczy nawet rozmowa z chorym.

 

Wbrew krążącym opiniom, anginy nie dostaniemy z powodu jedzenia lodów. Wręcz przeciwnie, lody i zimne napoje hartują gardło, dlatego spożywanie ich w rozsądnych ilościach może wzmocnić naszą odporność na anginę.

 

Objawy anginy

 

W przeciwieństwie do zapalenia migdałków innego pochodzenia, objawy anginy dotyczą nie tylko zmian w migdałkach i gardle. Anginie towarzyszy bardzo wysoka gorączka (nawet powyżej 39 stopni). Pierwsze objawy choroby to zwykle silny ból gardła, nasilający się przy przełykaniu.

 

Pozostałe objawy anginy:

  • zmiany lokalne w migdałkach (ból gardła, zaczerwienienie, spuchnięcie, naloty śluzowo-ropne);
  • wymioty (u małych dzieci);
  • bóle stawów i kości;
  • ogólne rozbicie;

 

Możliwe powikłania

 

Niedoleczona angina może prowadzić do różnych powikłań, często bardzo groźnych dla zdrowia, m.in. chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba reumatyczna czy zapalenie kłębuszków nerkowych. Pojawić mogą się także ropnie: okołomigdałkowy i zagardłowy. Może wystąpić także nawracające powikłanie, w postaci przerostu migdałków.

 

Inne powikłania anginy:

  • infekcyjne zapalenie wsierdzia;
  • zapalenia ucha środkowego;
  • zapalenia płuc;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • zapalenie wyrostka sutkowego.

 

Leczenie

 

Angina wymaga natychmiastowego leczenia antybiotykowego. Stosować należy przede wszystkim penicylinę, na którą bakterie wywołujące chorobę nie są odporne. Jeśli chory ma uczulenie na penicylynę, stosuje się makrolidy i klindamycynę.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: angina

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!