reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Prostata

(2010-05-07)

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Na schorzenia gruczołu krokowego ( prostaty) cierpią coraz bardziej. Zwiększona liczba zachorowań, która jest odnotowywana przez lekarzy spowodowana jest różnymi przyczynami. Prostata dotyczy połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70% panów, którzy ukończyli 60 lat. Na szczęście badania profilaktyczne i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zwykle umożliwia szybkie i skuteczne zwalczenie objawów choroby.

Stercz, inaczej prostata to gruczoł wielkości kasztana umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Prostata ma wielkość około 3 lub 3,5cm szerokości i może ważyć do 15-20g. Do prawidłowego jej rozwoju potrzebny jest testosteron - hormon wytwarzany przez jądra. Wydzielina prostaty to biała, mętna ciecz o charakterystycznym zapachu, w której zawieszone są plemniki. Zawiera glukozę, która odżywia plemniki. Zadaniem sterczu jest zapewnienie męskiemu nasieniu odpowiedniej jakości, a więc płodności.

Niektórzy mężczyźni długo w ogóle mogą nie zdawać sobie sprawy z istnienia choroby. Niestety po pięćdziesiątce większość z nich dopada ten problem.


Objawy prostaty możemy podzielić na dwa rodzaje: podrażnieniowe i niedrożnościowe. Pierwsza grupa której przyczynę trudno jest wytłumaczyć, to przede wszystkim częste oddawanie moczu, tzn, parcia naglącego, czyli potrzeba natychmiastowa potrzeba jego oddania. Niemiłym problemem jest także nocne oddawanie moczu nawet po 4-5 razy. Sprawia on nie tylko trudności, gdyż czas jego przedłuża się, strumień moczu staje się cienki a niekiedy jest oddawany w postaci kropli. Objawami choroby może być również przerywany strumień moczu, oddawanie go "na raty", czy uczucie wciąż niespełnionego oddania moczu. Należy pamiętać, że objawy podrażnieniowe występują i w innych chorobach nie związanych z prostatą, takich jak: cukrzyca, choroby o podłożu neurologicznym (choroby kręgosłupa, padaczka, stwardnienie rozsiane, stany po udarach mózgowych), w kamicy układu moczowego, w zakażeniach układu moczowego, niewydolności nerek a także u osób nadużywających alkohol.

Po czasie nastaje drugi etap, w którym następuje zaleganie moczu w pęcherzu moczowym powstają w nim uchyłki i tworzą się kamienie pęcherzowe. W konsekwencji zaleganie moczu powoduje rozstrzeń pęcherza i decyduje o złej pracy nerek. W stadium zatrzymania moczu powstaje wrzód żołądka i dwunastnicy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie objawy są spowodowane przerostem prostaty. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że bardzo rzadko kłopoty z oddawaniem moczu wiążemy z prostatą. Często uznajemy, że za zaburzenia w oddawaniu moczu odpowiedzialny jest wiek - bo przecież pamiętamy, że dziadek i ojciec mieli podobne problemy.
Jak chronić się przed chorobą?

Należy przestrzegać diety i podjąć umiarkowaną aktywność fizyczną. Mężczyźni, u których zdiagnozowano chorobę, powinni uwzględnić w diecie: soję, cieciorkę, bób, fasolę, groch, pestki dyni, słonecznik i sezam. Zawarte w wymienionych powyżej roślinach fitosterole łagodzą stany zapalne towarzyszące rozrostowi prostaty.


Jeżeli podejrzewasz u siebie prostatę, niezwłocznie zgłoś się do lekarza urologa , on też wystawi Ci diagnozę składa się na nią wywiad lekarski, badania fizykalne i badania dodatkowe.

Badanie fizykalne obejmuje badanie prostaty przez odbyt (per rectum) - lekarz wprowadza palec w rękawiczce do odbytu, aby określić wielkość i stan gruczołu krokowego. Ponadto przeprowadza się specjalistyczne badania krwi, test na obecność markera PSA (Prostate Specific Antigen), biochemiczne wskaźniki wydolności nerek (stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy krwi) oraz badanie ogólne moczu. Badania uzupełniające obejmują USG nerek i pęcherza, a także pomiar siły strumienia moczu, zwany niekiedy pomiarem przepływu cewkowego.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, aktywność seniora, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Prostata
2010-11-07 | 12:54:23

Witam!Z uznaniem przyjmuję,że na forach internetu często podejmowane są tematy zdrowotne.Zamieszczanych jest wiele informacji o chorobach  ich objawach , zapobieganiu i leczeniu.Ważnym są wskazania do badań i profilaktyki.Tu rodzi się pytanie,dlaczego ci którzy posłuchali wskazań o skierowaniu się do specjalisty,wychodzą nieco rozczarowani.U urologa bywam już od 11lat./raz w roku/.Pierwsze badania,/z wynikem PSA/,wskazaniem pełnego pęcherza,pierwsze badanie i udać się celem jego opróznienia i kolejne badanie.USG-nabrać powietrza,ponownie nabrać ..Badanie USG troszkę trwało.Doktor wprowadził wyniki do komputera i wydruk otrzymał pacjent /+małe zdjęcie/.Miałem opis stanu pęcherza,nerek i inne .Ostatnie badania /od 5 lat/ to czas 3 min.-O! PSA poniżej 1! USG 30 sek. Czasem otrzymam adnotację na A-4,rozpoznaie,zaordynowane od 10 lat leki i wskazanie by za rok lub ostatnio za 6-m-cy ponowić wizytę.Wiem,że urzadzenia teraz są sprawniejsze,ale mam watpliwości czy takie wizyty naprawdę są w trośce o zdrowie pacjenta.Jeżeli się mylę,proszę mnie oswiecić. Więcej