reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Grypa

(2010-05-18)

Kalendarzowa wiosna już dawno w pełni, mimo że za oknem wciąż pochmurno.

Z szafy dawno powyciągaliśmy wiosenne płaszczyki, kurtki, buty, mimo, że wciąż pada i wieje, chcemy poczuć letnią pogodę. Tylko co jeżeli dopadnie nas grypa?

Tak to prawda grypę najczęściej można załapać późną jesienią bądź wczesną zima, ale nawet wiosną kiedy nie zadbamy odpowiednio o swój organizm, właściwy ubiór, jesteśmy na nią narażeni.

 

Co to jest grypa?

Jest to bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego wywołana przez RNA wirusy z rodziny Orthomyxoviridae.

 

Jak się objawia?

 

Nagły ból głowy, połączony z gorączką która może dochodzić do 40 stopni, ogólne osłabienie organizmu które przypuszczalnie trwa nawet tygodniami, złe samopoczucie, dreszcze, ból głowy, mięśni pleców. Jeśli nie występują powikłania, ostre objawy choroby utrzymują się 2-3 dni, gorączka do 5 dni. Osłabienie, zmęczenie, nadmierna potliwość mogą utrzymywać się około tygodnia.

 

Jak dochodzi do zarażenia?

 

Poprzez kontakt z chorą osobą w każdym wieku, niezależnie czy to dziecko, bądź senior.

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową , kiedy osoba kaszle lub kicha, kropelki śliny mogą osadzić się na ustach, nosie osoby zdrowej która jest w kontakcie z zarażoną.

Drugim ze sposobem zarażenia się wirusem to kontakt bezpośredni, jeśli człowiek chory dotyka swych ust, nosa a następnie wita, bądź całuje się z kimś w ten sposób wirus zostaje przeniesiony.

Zainfekowany człowiek przenosi go od 1-6 dni.

 

Jak leczyć?

 

Przede wszystkim udać się do lekarza, w celu uniknięcia powikłań. Na rynku farmaceutycznym dostępne są różnego rodzaju leki, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Niestety nie są one w pełni skuteczne, łagodzą one jedynie objawy choroby ale nie nie zapobiegają jej wystąpieniu, nie zwalczają objawów wirusa.

Powikłania po niewyleczonej grypie

 

Najczęstszymi powikłaniami to zmiany w płucach, u osób starszych może dojść do obustronnego zapalania płuc skutki mogą być bardzo groźne dla ich zdrowia. Czasem dochodzi również do zapalenia mięśnia sercowego, nerwów. opon mózgowych,

Profilaktyka

Co roku powinniśmy szczepić się na grypę, ponieważ każdego roku atakuje nas inny wirus, a co za tym idzie ta zeszłoroczna szczepionka nie będzie już skuteczna. Na rynku dostępnych mamy kilka szczepionek ich cena to 25-35 zł.

 

Zahartuj swój organizm, który łatwiej będzie bronił się przed grypą. Warto wzmacniać swoją odporność, poprzez prawidłowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, regularny odpoczynek

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Grypa
2012-03-02 | 20:51:23

Witam, jestem studentką 4 roku medycyny i działam w Studenckim Kole Chorób Zakaźnych. Pracuję nad ankietą, w której badam wiedzę naszego społeczeństwa na temat tak popularnej choroby jąką jest grypa i szczepień profilaktycznych z nią związanych. Pozdrawiam Ania Więcej