reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Gruźlica

(2015-06-11)

W chwili obecnej problem dotyczy szczególnie krajów trzeciego świata, jednak jak alarmują specjaliści, w przyszłości zagrożenie może dotykać również innych części świata. Szacuje się, że na całym świecie jest aż dwa miliardy ludzi zarażonych gruźlicą. Każdego roku notuje się blisko 9 milionów kolejnych zachorowań, w tym prawie trzy miliony śmiertelnych. W Polsce każdego roku umiera na nią około 1000 osób. Gruźlica wróciła i to w wyjątkowo niebezpiecznej formie – odpornej na dotychczas stosowane leki.

Wbrew powszechnym opiniom, nie dotyczy tylko osób biednych, bezdomnych i zaniedbanych. Obecnie atakuje coraz częściej i coraz młodsze osoby. Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tak niebezpiecznej sytuacji z gruźlicą nie było od czasów zakończenia II wojny światowej.

 

Słów kilka…

Gruźlica należy do chorób zakaźnych. Wywołują ją Gram-dodatnie bakterie tlenowe zwane prątkami lub pałeczkami. Najczęściej przenoszona jest drogą kropelkową (np. mówienie, kichanie lub kaszel). Zarazić się nią można również przez dotyk (narażone są przede wszystkim osoby mogące skaleczyć się w pracy np. w rzeźni) lub drogą pokarmową (pijąc skażoną wodę lub nieprzegotowane mleko od zarażonych krów).

Warto pamiętać, że samo zakażenie nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Gruźlica rozwija się jedynie u około 10% zakażonych. Największe ryzyko zachorowania utrzymuje się w ciągu pierwszych dwóch lat od zakażenia (jednak ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie). W przeważającej większości atakuje tkankę płuc, ale zdarza się również, że gruźlica atakuje np. nerki, opony mózgowe czy skórę. Diagnozuje się ją szczególnie na podstawie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz laboratoryjnego badania wydzieliny z płuc.

Do jej najczęstszych objawów zalicza się m.in. bóle w klatce piersiowej, długotrwały kaszel oraz krwioplucie. Chorzy skarżą się również na nocne poty, dreszcze, osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, ubytek masy ciała oraz gorączkę. Warto pamiętać, że w 10% przypadków choroba rozwija się bezobjawowo i wykrywana jest jedynie przez przypadek.

Do grupy narażonych na zakażenie chorobą zalicza się przede wszystkim: dzieci pomiędzy 10 a 15 rokiem życia, osoby starsze, niedożywione oraz odchudzające się (nieprawidłowo), diabetycy, osoby cierpiące na wrzody żołądka oraz dwunastnicy, osoby nadużywające alkoholu, palacze, narkomani i bezdomni. Niestety, jak przyznają lekarze gruźlica to wciąż temat wstydliwy, co znacznie utrudnia leczenie polegające na systematycznym przyjmowaniu leków. Nieleczona może prowadzić do śmierci.

 

Warto zapobiegać

W zapobieganiu chorobie bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. W miarę możliwości należy unikać osób kaszlących i kichających oraz źle wentylowanych pomieszczeń. Nie wolno lekceważyć nawracających chorób układu oddechowego oraz przewlekłego kaszlu.  Należy wystrzegać się  kupowania produktów mięsnych i nabiału na bazarach oraz od nieznanych producentów. Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie (np. jedząc produkty bogate w witaminy i białko), o odpowiedniej higienie (detergenty zabijają bakterie) i zdrowym trybie życia – niestety, zachorowanie jest częstą przyczyną złego stanu zdrowia.

Jak alarmują specjaliści, skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniom na gruźlicę jest odpowiednia edukacja oraz popularyzacja szczepień ochronnych. W Polsce od 1995 roku szczepienie przeciw gruźlicy jest obowiązkowe, a od 2006 roku podlegają mu noworodki w pierwszej dobie życia. Szczepienie jest bezpłatne.

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Gruźlica

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!