reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: Artroza

(2010-09-14)

Artroza (choroba zwyrodnieniowa stawów) polega na zwyrodnieniu tkanek tworzących stawy. Objawia się bólami stawów oraz ograniczeniem ich funkcji ruchowej. W Polsce cierpi na nią około 2 mln osób.

 

Uczymy się o chorobach: ArtrozaW przypadkach artrozy tkanki tworzące staw (chrząstka stawowa, warstwa podchrzęstna kości, płyn stawowy, torebka stawowa, więzadła i mięśnie) szybciej się zużywają i ulegają zwyrodnieniu. Dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej, tworzą się wyrośle kostne (tzw. osteofity) stwardnienia warstwy podchrzęstnej. Często powstają też torbiele podchrzęstne.

 

Artroza dotyczy aż 80 procent osób powyżej 75 roku życia, 60 proc. powyżej 65 lat oraz 25-30 proce 45-65 – latków.

 

Choroba ta może mieć przyczyny zarówno biologiczne jak i mechaniczne. Artroza może być pierwotna (o nieznanej przyczynie) lub wtórna (wywołują ją miejscowe uszkodzenia struktury stawu, nieprawidłowości w jego budowie albo choroby ogólnoustrojowe). Na rozwój jednej jak i drugiej odmiany artrozy wpływać mogą czynniki takie jak: podeszły wiek, czynniki wrodzone i etniczne, nadwaga, choroby zawodowe, poziom hormonów. Choroba częściej też dotyka kobiety.

 

Zwyrodnienie dotyka wszystkich tkanek stawu. Kiedyś objawy tej choroby uważano za nieodłączne objawy starzenia się, jednak na zwyrodnienie stawów mogą cierpieć też osoby młode, a niektóre osoby starsze nigdy na nie nie zachorują. Choroba pojawia się w przypadkach: nadmiernego obciążenia stawów oraz obniżenia jakości elementów tworzących staw.

 

Objawy artrozy

 

O artrozie możemy mówić, gdy zmiany w stawach przyczyniają się do ograniczenia sprawności ruchowej oraz powodują ból. Objawami choroby będą:

 

  • w początkowym stadium: bóle występujące przy zwiększonym napięciu;

  • jednoczesne bóle stawowe i uczucie sztywności;

  • przy nasileniu zmian: coraz częstsze i ostrzejsze dolegliwości, szczególnie przy dodatkowych obciążeniach narządów ruchu

  • w zaawansowanych stadiach choroby: bóle o charakterze stałym.

 

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów następuje na podstawie badania klinicznego, wywiadu z pacjentem oraz zdjęć radiologicznych kości.

 

Leczenie artrozy

 

Najczęściej, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych, jest to leczenie kompleksowe. Polega ono na jednoczesnym stosowaniu leczenia farmakologicznego, rehabilitacji fizycznej (kinezyterapia i fizykoterapia) oraz prowadzeniu odpowiedniego trybu życia i żywienia.

 

Dla poprawienia codziennej aktywności chorego, zalecane jest używanie urządzeń ortopedycznych, np. kul czy stabilizatorów stawów. Często, równocześnie z leczeniem objawów artrozy, leczone są dolegliwości, które mogły być wywołującym ją czynnikiem, np. otyłość.

 

Rewolucyjnym sposobem leczenia tej choroby jest leczenie operacyjne, pozwalające często na przywrócenie aktywności ruchowej ludziom, których choroba uniemożliwiła samodzielne poruszanie się. Polega ono głównie na wszczepieniu, po usunięciu nasad kostnych, endoprotez, które wykonane są z metalu. Wskazaniem do operacji może być uporczywy ból i pozbawienie możliwości samodzielnego poruszania się.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: Artroza

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!