reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Moda

Ubranie w sprayu? To nie science-fiction

(2010-09-17)

W Londynie zaprezentowano właśnie technologię ubrań w sprayu. Bezszwowe włókna, tworzące się przy kontakcie z ciałem, mogą mieć zastosowanie zarówno w modzie jak i w...medycynie.

 

Ubranie w sprayu? To nie science-fictionHiszpański projektant mody, Manel Torres, wraz z naukowcami z Imperial College London, wynalazł spray, który w kontakcie z ciałem wytwarza bezszwowe włókna. Ubrania w sprayu noszone, prane i zakładane na nowo.

 

Na prezentacji wynalazku w Londynie, Torres potrzebował 15 minut by ubrać ubrać modela w koszulkę w sprayu. Innowacyjny spray składa się krótkich włókien, które wymieszane są z rozpuszczalnikiem, pozwalającym na to by zostały wypuszczone z puszki. Włókna są wymieszane z polimerami, które łączą je tak by stworzyć tkaninę. Tekstura takiej tkaniny może być różna, w zależności od tego czy użyje się wełnianych, lnianych czy akrylowych włókien.

 

Tkanina schnie natychmiast przy kontakcie ze skórą. Niestety przy nakładaniu sprayu odczuwa się zimno, co może przeszkodzić w stosowaniu technologii do tworzenia np. spodni. Przy koszulkach jednak zdaje się to sprawdzać. Czy jednak będzie to rewolucja w modzie?

 

Inżynierowie, którzy współpracowali z pomysłowym projektantem, uważają, że zastosowania w świecie mody, na pewno będą dobrą reklamą technologii, celują jednak w coś innego. Może być ona przydatna w medycynie, transporcie i przemyśle chemicznym. Ciekawym pomysłem jest przede wszystkim zastosowanie sprayu do tworzenia sterylnych bandaży, które w przeciwieństwie do tradycyjnych nie powodowałyby ucisku na poranionej skórze.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, nauka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ubranie w sprayu? To nie science-fiction
2010-09-20 | 14:25:52

Toż to jak moher wygląda Więcej