reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Trzymanie laptopa na kolanach może być niebezpieczne

(2010-10-04)

Korzystanie z laptopa leżącego bezpośrednio na naszych udach może być groźne nie tylko dla sprzętu, który może się przegrzać, ale także dla naszego zdrowia – donoszą szwajcarscy lekarze.

 

Trzymanie laptopa na kolanach może być niebezpieczneRaport naukowców, opublikowany w artykule w piśmie medycznym "Pediatrics" przytacza 10 przypadków obrażeń skóry z ostatnich sześciu lat, spowodowanych zbyt długim trzymaniem notebooka bezpośrednio na udach. Okazuje się, że takie nieostrożne postępowanie może grozić nam tzw. "syndromem przypieczonej skóry". Winna jest wysoka temperatura , która powstaje podczas pracy komputera.

 

W raporcie znalazł się m.in. przypadek 12-letniego chłopca, na którego skórze lewego uda pojawiły się przebarwienia w kształcie odcisku gąbki, po tym jak przez kilka miesięcy grał po kilka godzin dziennie w gry komputerowe z laptopem na kolanach.


Inny opisany przypadek dotyczy młodej studentki prawa z USA, która w 2007 roku leczyła się z powodu przebarwień na nodze. Lekarze nie mogli dojść przyczyny zmian, aż kobieta przyznała, że przez sześć godzin dziennie pracuje na komputerze położonym bezpośrednio na udach. Temperatura podstawy laptopa dochodzić mogła nawet do 52˚C.

 

Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że w bardzo rzadkich przypadkach takie nieostrożne zachowanie może prowadzić nawet do raka skóry. Nie przytaczają co prawda żadnych przypadków raka spowodowanych trzymaniem laptopa na udach, jednak zalecają ostrożność.

 

Jeśli lubimy korzystać z laptopa trzymając go na udach, postawmy go na specjalnej podstawce, która zabezpieczy nas przed jego ciepłem.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Trzymanie laptopa na kolanach może być niebezpieczne

Drodzy internauci! Dobrze Wam radzę, abyście nie trzymali laptopa na kolanach, nawet nie na brzuchu. Od tego macie stoliki specjalne do łóżka lub zwykłe biórka :) Jestem po medycynie i już na studiach uczono mnie, że takie trzymanie wszelkich urządzeń emitującycj ciepło jak np. laptop blisko narzadów rodnych może mieć wpływ na płodność, a raczej jej brak. Unikajcie więc trzymania laptopa na kolanach w fotelu, czy też w łóżku! Więcej

Zapomnieli wspomnieć o niepłodności u panów. Nagrzany plemnik=bezwartościowy plemnik. Więcej