reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Trwa tydzień urologii. Można przebadać się za darmo

(2010-09-13)

Od 13 do 17 września trwa Tydzień Urologii. W ramach tej akcji mężczyźni po 50. roku życia mogą skorzystać z darmowych badań urologicznych w 28 punktach w całej Polsce.

 

Trwa tydzień urologii. Można przebadać się za darmoAkcja ta skierowana jest do mężczyzn po 50-ce, ponieważ to właśnie ta grupa panów jest najbardziej narażona na choroby prostaty.

 

Prostata (gruczoł krokowy) usytuowana jest poniżej pęcherza moczowego, otaczając górną część cewki moczowej mężczyzny. Najczęstsze schorzenia prostaty to jej łagodny przerost, stany zapalne oraz guzy, w tym te złośliwe (rak prostaty). Ryzyko chorób tego gruczołu rośnie wraz z wiekiem: aż połowa mężczyzn po 50 cierpi na łagodny przerost prostaty.

 

Regularne badania urologiczne pozwalają na wczesne diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia chorób prostaty, dlatego Polskie Towarzystwo Urologiczne zachęca zachęca mężczyzn po 50. do badania się przynajmniej raz w roku.

 

Jakie niepokojące sygnały powinny skłonić nas do wizyty u urologa? Trudności przy oddawaniu moczu, częste odwiedzanie toalety, także nocą, impotencja, parcie na oddawanie moczu, krew w moczu lub w spermie – to objawy, których nie wolno lekceważyć.

 

Mężczyźni często wstydzą się badań urologicznych, ponieważ podstawowym badaniem jest badanie per rectum (przez odbyt). Lekarze przekonują jednak, że nie panowie nie powinni się go obawiać, ponieważ urolodzy przeprowadzają wiele takich badań każdego dnia.

 

Podkreślają też, że rak prostaty jest uleczalny, ale szanse na skuteczne leczenie są najwyższe, kiedy zostanie wcześnie wykryty. Ten nowotwór to w Polsce drugi, najczęściej występ;ujący nowotwór u mężczyzn i trzeci pod względem liczby zgonów.

 

Szczegółowe informacje na temat gabinetów wykonujących badania w różnych miejscowościach oraz terminów można znaleźć na oficjalnej stronie akcji tydzienurologii.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, wydarzenia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Trwa tydzień urologii. Można przebadać się za darmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!