reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Trądzik wieku 50 lat?

(2011-01-27)

trądzikZmiany trądzikowe to nie tylko zmora nastolatek. Co raz częściej  borykają się z nim osoby już dorosłe, w wieku 40-50 lat. Jakie są jego przyczyny? I jak właściwie pielęgnować cerę ze zdolnością do trądziku?

Przyczyn wystąpienia trądziku w późniejszym wieku jest bardzo dużo. Może on mieć związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, a ściślej, z zakłócaniem równowagi między męskimi hormonami płciowymi – androgenami a żeńskimi – estrogenami. Około czterdziestego roku życia w organizmie kobiety maleje produkcja estrogenów. Ponieważ jednocześnie poziom androgenów jest wyższy, może to doprowadzić do zmian trądzikowych Podobnie jest w przypadku stosowania pigułek antykoncepcyjnych, które także mogą przyczynić się do  różnego rodzaju zmian na twarzy.

Rodzajów trądzików jest kilka, np. trądzik kosmetyczny, który może być dość uporczywy. Przyczynami jego występowania jest używanie choćby pudru, podkładów czy różu. Działa tu tzw. błędne koło, ponieważ kiedy występu u nas trądzik tego rodzaju chcemy go zatuszować nakładając kolorowe kosmetyki, które jeszcze bardziej go zaostrzają.

Zaostrzeniu trądziku może służyć także stres. Pod jego wpływem nadnercza produkują więcej androgenów – a jak wiadomo, w przypadku kobiet  są one szczególnie odpowiedzialne za trądzik. Stres, przyczyniając się do stanów zapalnych, może spowodować pęknięcie ścianek porów i tym samym zaczerwienienie oraz wyciek ropy.

Ponad  to przyczynami występowania trądziku może być kontakt skóry z zanieczyszczonym powietrzem, niektóre leki zawierające w składzie androgeny, słońce czy czynnik genetyczny.

Ważne jest, by właściwie pielęgnować skórę z takimi zmianami. Czego nie powinniśmy robić mając trądzik?

  • nie przemywać twarzy wody ani mydłem,
  • nie przesadzać ze słońcem,
  • nie przemywać skóry tonikami z alkoholem,
  • nie usuwać samemu żadnych zaskórników,
  • nie dotykać bez potrzeby twarzy rękami,
  • nie przesadzaj z ostrymi przyprawami oraz alkoholem i słodyczami.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Trądzik wieku 50 lat?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!