reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Gadżety

Technika przyprawia nie tylko o ból głowy, czyli dolegliwości ery iPoda

(2010-07-09)

Nowoczesna technologia potrafi nie tylko ułatwiać życie, ale również je uprzykrzać. W ostatnich latach, wraz z pojawieniem się nowych gadżetów, pojawiły się również wywoływane przez ich używanie, nieprzyjemne dolegliwości. Można jednak z nimi walczyć.

 

Technika przyprawia nie tylko o ból głowy, czyli dolegliwości ery iPodaNa pewno słyszeliście o tzw. „łokciu tenisisty". A o „łokciu użytkownika komórki"? Technologiczne przypadłości zostały już opisane w czasopismach medycznych i krąży na ich temat wiele anegdot, na szczęście liczba osób na nie cierpiących nie jest jeszcze alarmująca. Lekarze jednak planują dalsze badania nad nimi, ponieważ coraz szerszy zasięg nowych technologii może doprowadzić do ich rozprzestrzenienia. Oto trzy najczęstsze dolegliwości jakich można nabawić się nadużywając nowoczesnych sprzętów.

 

Kciuk Blackberry

 

To następca tzw. kciuka Nintendo, przypadłości częstej w latach 80. i 90., kiedy krolowały te konsole. Tym razem to jednak nie dzieci, a dorośli mają z tym problem, a powodu częstego pisania sms'ów i emaili na maleńkich klawiaturach. Używanie, nie tak zręcznych przecież, kciuków do pisania długich wiadomości może doprowadzić do zapalenia ścięgien, zaostrzać artretyzm a nawet powodować bóle promieniujące do całego ramienia.

 

Dolegliwości konsolowe

 

Konsole do gier są coraz popularniejsze i w przeciwieństwie do lat 90., kiedy były raczej dziecięcą zabawą, teraz grają na nich także dorośli. Na xBoxie czy Wii możemy grać przy pomocy ruchów całego ciała. Oczywiście jest szansa, że poćwiczymy w ten sposób mięśnie, ale możemy tez nabawić się takich nieprzyjemności jak: nadwyrężenia i zwichnięcia.

 

Łokieć komórkowca

 

Chodzi o nienaturalne wygięcie palców wywołane przez problemy z nerwem łokciowym. Przypadłość nazywana jest „szponem łokciowym" i objawia się tym, że dłoń rzeczywiście przypomina szpon - place mały i serdeczny odchylone są do tyłu i permanentnie ugięte. Może być powodowane przez długotrwałe rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany wciąż w jednej ręce - lekarze uspokajają jednak, że nie jest to częsta przyczyna tego schorzenia.

Wszystkim tym dolegliwościom możemy zapobiegać, niekoniecznie rezygnując z używania naszych ulubionych gadżetów. Pomogą nam regularne ćwiczenia fizyczne (wbrew pozorom do gry na konsoli też trzeba mieć kondycję), przerwy w pracy z telefonem, a także korzystanie z zestawów słuchawkowych. Aby uniknąć niemiłych konsekwencji zdrowotnych pracy przy komputerze, zadbajmy o odpowiednie siedzenie i wysokość biurka oraz o odpowiednie oświetlenie naszego stanowiska pracy.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, dzieci, medycyna, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Technika przyprawia nie tylko o ból głowy, czyli dolegliwości ery iPoda

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!