reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Tańsze jest życie seniora?

(2015-10-12)

Zniżki w transporcie

Osobom starszym dwa razy do roku przysługuje zniżka 37% na przejazdy pociągami osobowymi, pospiesznymi, ekspresowymi oraz InterCity. Ulga dotyczy jedynie klasy 2. Należy jednak pamiętać, że przejazd tam i z powrotem traktowany jest jako dwa oddzielne przejazdy. Bilet zniżkowy kupić można po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

 

pociąg.jpgCo więcej, z ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą również skorzystać współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne. Na wyższe ulgi liczyć mogą osoby starsze posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Osoby niesamodzielne (z powodu swojej choroby) otrzymują 49% zniżki w pociągach osobowych. W pociągach ekspresowych oraz TLK zniżka wynosi 37%.

 

Wielu przewoźników oprócz ustawowych zniżek wprowadziło również ulgi handlowe. Przewozy Regionalne oferują swoim klientom zakup Regiokarty Senior. Adresowana jest ona do pasażerów, którzy skończyli 60 rok życia. Umożliwia ona kupowanie tańszych (nawet do 30%) biletów zarówno jednorazowych, jak i okresowych na wszystkie pociągi pięciu regionalnych przewoźników: Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie i Arriva RP. Karta kosztuje 49 złotych. Warto dodać, że wybrane święta (np. Dzień Babci oraz Dzień Dziadka) skorzystać można z dodatkowej ulgi na zakup karty uprawniającej do zakupu biletów promocyjnych.

 

Seniorom nie przysługują żadne ulgi w autobusach PKS-u. Jeżeli jednak senior jest równocześnie osobą niepełnosprawną skorzystać może z 49% zniżki na zakup biletu w komunikacji zwykłej oraz 37% ulgi w przypadku komunikacji przyspieszonej oraz pospiesznej.

 

Co ważne, wielu przewoźników autobusowych oferuje ulgi handlowe. W tym wypadku osoby starsze korzystać mogą z ulg około 10 – 30% w zależności od danego przedsiębiorstwa. Ponadto, niektóre firmy w swojej ofercie przewidują zniżki emerytalne dla byłych pracowników (nawet do 90%). Co więcej, również przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej wprowadzają różne oferty specjalne. W większości polskich miast seniorzy powyżej 70 roku życia skorzystać mogą z ulgowych lub nawet bezpłatnych przejazdów. Warto dodać że, ulgi dla seniorów przysługują również w przypadku niektórych linii lotniczych oraz przedsiębiorstw taksówkarskich.

 

Tańsze wakacje

Na szczególną uwagę zasługują zniżki przyznawane seniorom na wczasy poza sezonem w Hiszpanii, które odbywają się w ramach Europe Senior Tourism. Z oferty skorzystać może każda osoba powyżej 55 roku życia. Co więcej, każdy senior zabrać ze sobą może również młodszą osobę towarzyszącą, która będzie wypoczywać na tych samych warunkach. Wyjazdy organizowane są ze wsparciem rządu Hiszpanii oraz autonomicznych władz prowincji Hiszpanii. Dofinansowany pakiet obejmuje: przelot, opiekę pilota, pobyt w czterogwiazdkowym hotelu, napoje do posiłków, ubezpieczenie, transfer z lotniska oraz wycieczkę.

 

Również w kraju nie brakuje placówek, w której seniorzy liczyć mogą na różne ulgi. Oferta kierowana jest najczęściej do osób powyżej 50 roku życia. Opłata za tygodniowe wczasy z pełnym wyżywieniem kształtuje się wówczas w granicach 800 złotych (obejmuje również zabiegi lecznicze).

 

Emerytom i rencistom przysługuje również 50% zniżka za wydanie paszportu, który kosztuje 140 złotych. Osoby powyżej 70 roku życia są całkowicie zwolnione z tej opłaty.

 

Kultura na wyciągnięcie ręki

W państwowych muzeach i galeriach osobom powyżej 65 roku życia, a także emerytom i rencistom przysługuje prawo do zakupu ulgowych biletów. Niektóre muzea i galerie poszły jeszcze dalej i nie pobierają od seniorów opłat za wstęp. Trzeba jednak pamiętać o dowodzie osobistym.

 

Seniorzy korzystać mogą z ulg także w placówkach kultury. W ofercie  muzeów, galerii oraz kin znaleźć można ulgowe bilety adresowane do osób powyżej 65 roku życia (20 – 30% zniżki). Co więcej, niektóre placówki zupełnie zrezygnowały z poboru opłat za wstęp od osób starszych.

 

Bez abonamentu? telewizja.jpg

Osoby starsze powyżej 75 roku życia zwolnione są z również z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Warto przy tym pamiętać, że z tego obowiązku zwolnione mogą zostać także osoby, które ukończyły 60 lat i mają ustalone prawo do emerytury, przy czym nie może ona przekraczać miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

 

Ponadto, w poszczególnych miastach osoby starsze mogą liczyć również m.in. na zwolnienie z opłaty za posiadanie psa czy niższe ceny w kawiarniach i restauracjach. Także coraz więcej aptek, sklepów oraz punktów usługowych (np. salony kosmetyczne) oferuje specjalne rabaty dla seniorów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, ekonomia, finanse

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Tańsze jest życie seniora?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!