reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Tanie wakacje w Europie: Słowacja

(2010-05-31)

Słowacja państwo śródlądowe w Europie Środkowej słynące z gorących źródeł w kąpieliskach termalnych, licznych wyciągów, sanatoriów i uzdrowisk.

Słowacja to kraj w którym aż 61 % powierzchni zajmują młode góry fałdowane - Karpaty Zachodnie. Jedne z najważniejszych pasm górskich to Tatry, Białe i Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie oraz Wielka i Mała Futra. Tereny nizinne znajdują się w część południowo - zachodniej, w okolicy fascynującego Dunaju i rzeki Wag. W Słowacji spotkamy również obiekty wpisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Państwo to słynie ze znakomitej kuchni, piwa i serów.

Atrakcje turystyczne:

Białe Karpaty położone są na południowych Morawach podzielone między Czechami a Słowacją Mieszkańcy tego regionu nauczyli się żyć w zgodzie z naturą i wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania domów i wody. W krainie tej bardzo szybko rozwija się rolnictwo ekologiczne, działają przetwórnie i suszarnie owoców, z każdym rokiem rozwija się rzemiosło i ekoturystyka. Po dwóch stronach granicy znajdują się obszary chronionego parku krajowego, wpisanego do UNESCO. Krajobraz w Białych Karpatach jest iście sielankowy i pełen harmonii. Łagodne stoki górskie dochodzą tu nawet do 900m n.p.m., urozmaicone są bujnymi lasami, polami uprawnymi, kwiecistymi łąkami, oraz kolorowymi sadami, w których znajdziemy liczne jabłonki i grusze. Lokalna społeczność słynna jest z gruszówki (alkoholowy trunek), ziół i pasterzy wracających codziennie z licznym stadem owiec i koni.

 

Mała Futra najchętniej odwiedzane pasma górskie W całej Słowacji. U jej stóp leży bardzo niewielka miejscowość zwana Terchova. Miasto to słynie w głównej mierze z pomnika wybudowanego na cześć Janosika, który króluje na tle szczytów górskich. To właśnie tutaj w Terchovie narodziła wszystkim nam znana legenda o zbójniku. Będąc w krainie Małej Futry warto się wybrać na pobliskie wąwozy lub do Doliny Vratnej. W okolicy działa również 12 wyciągów narciarskich i 2 krzesełkowe.

 

Dla wszystkich chcących zażyć kąpieli, polecane są baseny termolne. Jeden z największych znajduje się w miejscowości Varbov w których woda może dochodzić nawet do 90 stopni. Działa ona leczniczo na wiele schorzeń i dolegliwości, jak reumatyzm, choroby układu naczyniowo- sercowego, schorzenia układu oddechowego czy nerwowego. Zawiera ona między innymi jony wapnia i magnezu oraz siarkowodór. Woda w basenach na pierwszy rzut oka nie wygląda na zbyt zachęcającą ze względu na swój brązowy kolor i nieprzyjemną woń jaką wydziela. Lecz kto raz do niej wejdzie nie chce już wyjść. W Varbovie nie tylko znajdziemy gorące źródełka, ale również fontanny z zimną wodą, gdzie można przebywać zaledwie 20 minut. Dla dzieci przygotowane zostały specjalne brodziki i zjeżdżalnie. A dla wszystkich których wielką pasja jest łowienie ryb przygotowany został specjalny staw, gdzie wędkarze mogą spróbować swoich sił.

Kiedy zażyjemy już kąpieli, a tym samym mamy mnóstwo energii warto wybrać się do Dobrzyńskiej jaskini lodowej, wpisana do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. Długość. jaskini to ponad 1400 metrów, a objętość jaką zajmuje lód szacuje się na 110 132 metrów sześciennych. W niektórych momentach może on osiągnąć grubość nawet 26 metrów. Wewnątrz jaskini zobaczymy liczne stalagmity, wodospady, stalaktyty. Turyści nie powinni zapomnieć o zabraniu ze sobą ciepłych kurtek, butów, szalików, ponieważ we wnętrzu jaskini panuje nieprzyjemny chłód.

 

Warto wiedzieć

Od stycznia 2009 oficjalną waluta Słowacji jest euro.

Przykładowe ceny:

chleb 1 kg - 1 euro

mleko 1 litr - 0,60 euro

piwo 0,5 litra - 0,3-1 euro

alkohol 40% 0,5 litra 3-10 euro

obiad w restauracji 2,8-10 euro

kwatera prywatna 6-13 euro

benzyna 95 - 1 euro

benzyna 98 - 1,2 euro

ropa Diesel - 1,1 euro

opłata drogowa na 7 dni - 4,9 euro

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Tanie wakacje w Europie: Słowacja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!