reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Tanie wakacje w Europie: Czarnogóra

(2010-05-24)

Jak co roku zastanawiamy się gdzie wyjechać na wakacje. Urlop nad morzem czy za granicą? W naszym nowym cyklu" Tanie wakacje w Europie" podpowiemy Ci jak spędzić urlop poza Polską nie wydając na nie fortuny.

Czarnogóra państwo w Europie Południowej. Przeważającą część Czarnogóry zajmują tereny górzyste, w tym masyw Gór Dynarskich. Położone jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i Czarnego.

Atrakcje, co warto zwiedzić

Ulcinj jest najlepszym miastem w Czarnogórze. Położone zaraz przy granicy z Albanią. Wąskie uliczki, małe sklepiki, liczne stragany z owocami twarzą niepowtarzalny i niezapomniany charakter tego miasta. Atutem tego miasta jest posiadanie największej ilości słonecznych dni w ciągu całego roku. Pod względem kulinarnym Ulcinj wyróżnia się w doskonałym przyrządzaniu ryb. Za pobytem w tym mieście przemawia także długa piaszczysta plaża ciągnąca się na 12 km. Piasek nie jest taki jak dobrze nam znany ten znad Bałtyku, jest szary i drobny co może nas rozczarować. Za to plaże są idealne, opadają one w głąb morza, stanowią dobre miejsce dla dzieci i osób nie umiejących pływać. Wysoka temperatura latem, sprawia że ludzie chętnie przebywają na plaży, miasto pustoszeje, wieczorem znów pęka w szwach.

Jeżeli znudzi się nam błogie lenistwo na plaży to warto wybrać się na wycieczkę, idealnym miejscem jest Jezioro Szkoderskie, będące największym akwenem śródlądowym na Bałkanach. Charakteryzuje je liczna gromada ptaków, które są typowe dla Afryki. Ceny noclegów w Ulcinij nie powinny być zbyt wysokie wahają się od 8 do 10 euro za osobę za noc.

 

Park Narodowy Durmitor. Durmitor to najwyższy masyw Gór Dynarskich, położony w północo- zachodniej części kraju przy granicy z Bośnią. Stanowi on naturalny rezerwat biosfery UNESCO. Samo miasteczko do którego powinniśmy się udać to Żabljaka położone jest na wysokości 1450 n.p.m i przypomina nasze Zakopane. W promieniu kilku km od miejscowości znajduje się 18 szczytów osiągających ponad 2300 m n.p.m. W Durmitorze znajduje się najdłuższa w dawnej Jugosławii jaskinia od Vjetrenim brdima (długość 1800m, szerokość 897 m.) do której wejście jest na wysokości 2196 m n.p.m. W masywie znajduje się 16 jezior polodowcowych położonych w głębokich dolinach i cyrkach. Ceny noclegów w tym rejonie także nie powinny przekraczać 8-10 euro za osobę za noc.

Będąc w Czarnogórze warto również wybrać się do Budvy, najpopularniejszego ośrodka turystycznego. Piękne plaże rozciągają się tu wzdłuż całego miasta aż do wysypy Sveti Stefan. Miasto słynie w głównej mierze z plaż oraz starych murów które go otaczją. Woda w mieście jest wyjątkowo czysta co zachęca turystów do zażywania kąpieli. Będą w tej miejscowości warto zobaczyć kościoły, muzeum i twierdzę obronną. Szczególną uwagę zwraca starówka, która wysunięta jest w głąb Adriatyku tworząca niesamowity klimat tego miasta.

W odległości kilku kilometrów od Budvy znajduje się osada Sveti Stefani, która kiedyś pełniła role wyspy. W latach 60 została ona przekształcona w luksusowy kurort, za sam wjazd do niego należy zapłacić 5 euro.


Warto wiedzieć

Ceny posiłków w restauracjach, knajpkach nie przekraczają tych Polskich. W kraju tym nie znajdziemy super i hipermarketów. Zakupy robimy w małych sklepikach. Po pieczywo warto wybrać się do piekarni, często się zdarza, że kupimy je jeszcze ciepłe. Owoce i warzywa są najtańsze na bazarach, tam też należy się targować. Wyjeżdżając nie zapomnijmy o ubezpieczeniu, w czasie nagłej choroby bez problemu wezwiemy lekarza, wizyta jest odpłatna, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie.

 

Przykładowe ceny

 

Chleb 1 kg- 60 centów

ser żółty 1 kg 6-8 europejskim

woda mineralna 1,5 l 50 centów

sok w kartonie 1 litr 1,5 euro

wino 0,7 l 2 euro

piwo 0,5 l 50 centów

 

Ceny paliw:

 

benzyna E95 0.99 euro litr

ropa naftowa 0.99 euro litr LPG - 0,60 euro litr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pieniądze, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Tanie wakacje w Europie: Czarnogóra

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!