reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Tanie wakacje w Europie: Chorwacja

(2010-06-07)

Chorwacja, państwo w Europie Środkowej, leżące nad Morzem Adriatyckim. Graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią a od północy z Węgrami.

Chorwacja słynie w całej Europie ze znakomitego klimatu , stworzonego do rozwoju turystyki. Regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się na urlop, można mieć niemalże pewność, iż pogoda nas nie zawiedzie. Chorwacja staje się powoli jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów. Jest to niemalże raj dla żeglarzy, znajdą tutaj również miłośnicy nurkowania, zarówno ci doświadczeni, jak i początkujący amatorzy. Chorwacja posiada jeden z najmniej zniszczonych podwodnych światów w Europie.

Turystyka jest jednym z ważniejszych działów chorwackiej gospodarki, dla wielu mieszkańców to właśnie ona stanowi główne źródło dochodu.

Region

Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zagrzebia ukształtowanie terenu zmienia się wyraźnie. Rozpoczynają się góry, ciągnące się aż do samego Adriatyku. Kończą się praktycznie pola uprawne, strome i niedostępne zbocza porastają już tylko chaszcze, to właśnie Chorwacja centralna.

Z pewnością najbardziej znaną atrakcją turystyczną regionu są Jeziora Plitvickie. Znajdują się przy trasie z Zagrzebia na południe w stronę Zadaru i Splitu. Jest to najbardziej sielankowy zakątek Chorwacji i najstarszy (od 1949 r.) park narodowy w Europie. Na długości ponad ośmiu kilometrów wzdłuż kilku rzek i strumieni ciągnie się 16 dużych i kilka pomniejszych jezior.

Półwysep Istria jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji. Stolicą półwyspu jest Pazin (9 tys. mieszk.), ale rolę głównego miasta pełni Pula gdzie znajduje się rzymski: amfiteatr i Brama Herkulesa z I w. p.n.e., świątynia Augusta z I w. n.e., bazyliki bizantyńskie, kościoły. Do lat 50. Istria była częścią Włoch, więc do dziś wielu mieszkańców posługuje się na co dzień językiem włoskim. Także w dużej części półwyspu nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach. Na półwyspie Istria warto odwiedzić średniowieczne miasto z murami obronnymi Umag oraz Poreć z zabytkami romańskimi i gotyckimi. W miejscowości tej znajduje się również jedna z najstarszych i najcenniejszych bizantyńskich bazylik w Europie.

Zachodnią część Chorwacji zajmuje Zatoka Kvarnerska. Tutaj wysokie góry schodzą wprost do morza. Miasto Opatija składa się z kilku rzędów domów położonych na zboczu. Miejscowości turystyczne mieszczą się najczęściej w zatokach, Opatija oraz Opatijskiej Riwiery, Rabac, Crikvenica oraz Novi Vinodolski to najpopularniejsze z kvarnerskich miasteczek turystycznych. Największym miastem Kvarneru jest natomiast Rijeka, znaczący port i jedno z największych miast Chorwacji, leżąca w głębi zatoki.

Chorwacja północna praktycznie jest regionem rolniczo - przemysłowym. W odróżnieniu od pozostałych części kraju, większość terenów to nizina, a występujące góry nie są wysokie. Dla turysty to mało ciekawy teren.

Warto wiedzieć

  • Językiem urzędowym jest j. chorwacki. Nie ma jednak problemu porozumieć się w j.angielskim lub niemieckim.

  • Opieka medyczna udzielana jest w nagłych przypadkach. W celu uzyskania bezpłatnej pomocy lekarskiej należy przedstawić paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie.

  • Przy wjeździe do Chorwacji wymagany jest paszport. Turyści na terenie kraju mogą przebywać bez wiz do 90 dni.

Jednostka monetarna to kuna (Kn, HRK). Orientacyjny kurs: 1 zł = 2 kn; 1 euro = 7,40


Przykładowe ceny

Chleb długi - 7 kun

Pepsi 2l - 11,98 kun

Wódka Vigor 0,7 l - 50 kun

Piwo Adria 2l (plastik) - 15,5 kun

Zestaw mięs, frytki, surówka - 55 kun

Gałka lodów - 6 kun

Pizza Margherita - 30

 

Ceny na rok 2009.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pieniądze, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Tanie wakacje w Europie: Chorwacja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!