reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Szpinak i kapusta przeciwko cukrzycy

(2010-08-24)

Jak donoszą naukowcy, dieta bogata w zielone, liściaste warzywa, zmniejsza i to wyraźnie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

 

Szpinak i kapusta przeciwko cukrzycyBrytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Leicester, których badania opublikowało czasopismo „British Medical Journal”, przeanalizowali dane z sześciu wcześniejszych badań, w których w sumie wzięło udział ponad 220 tysięcy osób.

 

Do tej pory bowiem nie było dowodów na korzystny udział diety bogatej w warzywa i owoce w prewencji cukrzycy typu II. Okazało się, że osoby jedzące dużo warzyw i owoców nie były w mniejszym stopniu narażone na tę chorobę. Jednak zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, szpinak, brokuły czy kalafior rzeczywiście obniżały ryzyko tego typu cukrzycy. Osoby, zjadające około 122 gramów tych warzyw były o 14 mniej narażone na to schorzenie.

 

Oznacza to, że zielone warzywa odgrywają ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy. Naukowcy nie są jednak na razie w stanie wytłumaczyć tego związku. Podejrzewają, że mogą się do tego przyczyniać przeciwutleniacze, w które bogate są te warzywa (np. witamina C). Przeciwutleniacze zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników na tkanki. Rośliny te zawierają tez dużo magnezu, który według niedawnych badań może chronić przed cukrzycą. Zawierają one też dużo kwasu alfa-linolenowego (jeden z kwasów omega-3), który z kolei dobrze wpływa na wrażliwość komórek na insulinę.

 

Naukowcy z Leicester planują teraz kolejne badania z udziałem osób z dużym ryzykiem cukrzycy, by sprawdzić czy spożycie zielonych warzyw rzeczywiście może chronić przed cukrzycą typu II.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, leki, medycyna, nauka, ogród, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Szpinak i kapusta przeciwko cukrzycy
2010-08-24 | 12:37:00

I bardzo dobrze bo ja lubie kapuste. najlepszy jest bigosik na wędzonce jakiejś koniecznie w proporcjach 3/4 świeżej kapusty i 1/4 kiszonej. Dwa lata temu jak na złość baba na działce jakichś kwiatów nasadziła w sąsiedztwie mojej kapusty, które wszelkie możliwe robactwo przyciągnęły. Ludzie teraz tacy samolubni, ze aż głowa boli Więcej