reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Szczepionka i na grypę i na zawał

(2010-09-22)

Szczepiąc się na grypę obniżamy ryzyko zawału? Tak sądzą brytyjscy naukowcy, których badania opublikowano na łamach "Canadian Medical Association Journal".

 

Szczepionka i na grypę i na zawałSzczepionka chroniąca przed grypą, jednocześnie chroni przed powstawaniem skrzepów krwi często towarzyszącym grypowym stanom zapalnym. Tym samym naukowcy prowadzący badania uczulają osoby powyżej 65. roku życia oraz te ze zdiagnozowaną chorobą serca, by co rok szczepiły się na grypę, ponieważ znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka powikłań.

 

W badaniach przeanalizowano dane 16 tysięcy osób po zawale oraz ponad 62 tys. osób z grupy kontrolnej. Dane każdego z zawałowców porównywano z danymi czterech osób z grupy kontrolnej (tej samej płci i w tym samym wieku), dodatkowo korzystających z usług tej samej placówki służby zdrowia. W każdej z grup ponad połowa osób zaszczepiła się na grypę w ciągu poprzedniego roku.

 

Pod uwagę wzięto takie czynniki jak ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne do zawału. Okazało się, że szczepionka na grypę o średnio 19 procent zmniejszała ryzyko zawału. Dodatkowo odkryto też, że szczepienie wykonane w okresie od września do listopada chroni najlepiej.

 

Co prawda te badania nie dowodzą tego, że szczepionka przeciwko grypie zapobiega też zawałom, jednak pozwala wyraźnie zmniejszyć jego ryzyko u niektórych osób. Badacze planują dalsze testy, by sprawdzić czy szczepionka obniża to ryzyko także u osób, u których nie zdiagnozowano choroby serca, ale mają np. podwyższone ciśnienie krwi lub poziom cholesterolu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Szczepionka i na grypę i na zawał

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!