reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Suplementy diety mogą szkodzić cukrzykom

(2010-10-26)

Cukrzyca typu II, na którą cierpi aż 90 procent diabetyków, wiąże się zwykle z nadwagą. Dlatego tez wiele chorych osób stosuje odchudzające suplementy diety, które źle dobrane wcale nie pomagają, a cukrzykowi mogą nawet zaszkodzić.

 

Suplementy diety mogą szkodzić cukrzykomDiabetycy, z których ponad połowa cierpi na otyłość, bardzo chętnie sięgają po suplementy diety, które mają pomagać w odchudzaniu lub w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Tymczasem według najnowszych badań, skuteczność suplementów diety na odchudzanie równa jest skuteczności placebo. Dlatego też dietetycy zalecają, by zamiast stosowania tych środków, skupić się na właściwej diecie.

 

Niektóre suplementy mogą być wręcz szkodliwe, jeśli przyjmujemy je w nadmiarze. Dotyczy to również popularnych witamin. Do poważnych konsekwencji może prowadzić np. przedawkowanie witamin A i B6.

 

Jeśli chory przyjmuje jednocześnie różne preparaty zawierające witaminę A, może to spowodować efekty uboczne takie jak bóle głowy, łysienie plackowate czy bóle kości i stawów. Witamina B6, jeśli diabetyk ją przedawkuje, może zaś doprowadzić do zaburzeń neurologicznych.

 

Wśród cukrzyków popularnym suplementem diety jest też chrom, który ma według reklam ma obniżać poziom cukru. Jednak takie działanie jest możliwe tylko u osób, które naprawę cierpią na niedobory chromu (osoby w bardzo podeszłym wieku, kobiety po wielu porodach). Wszyscy inni po prostu wydalają chrom z moczem i nie ma on żadnego specjalnego znaczenia dla ich zdrowia.

 

Nie dajmy się więc kusić producentom suplementów, które z reguły są obojętne dla poprawy naszego zdrowia. Nie tylko nie pomogą, ale mogą również zaszkodzić. Dlatego największą wagę zwróćmy na dietę, która dla diabetyka jest kluczowa.

 

Indywidualną dietę stworzymy mierząc poziom glukozy po każdym posiłku i określając, które potrawy powodują jego wzrost.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Suplementy diety mogą szkodzić cukrzykom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!