reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Edukacja

Sukces polskich naukowców

(2015-09-25)

Do tego, że warto korzystać z unijnych programów, nie trzeba nikogo przekonywać. Oczywiście podjęcie wyzwania oznacza sporo pracy, bo trzeba spełnić określone procedury, zgromadzić potrzebne dokumenty, zrealizować projekt i jeszcze się z niego rozliczyć. Czy warto? Przykładem i inspiracją może być Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Zdolny i pomysłowy łazik LegendaryII.jpg

Politechnika skorzystała z Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, zdecydowanie poprawiając warunki nauki i rozwoju. Dowodem może być sukces naukowców i skonstruowanie… łazika marsjańskiego Legendary II, którego twórcy zajęli trzecie miejsce na University Rover Challenge w USA w 2014 roku. Można powiedzieć: trzecie miejsce, nie pierwsze. Warto więc dodać w tym miejscu, że startowały 23 ekipy z całego świata, zatem trzecia pozycja jest naprawdę dobrym wynikiem, na który trzeba zasłużyć. Łazik sprawdził się w trudnych warunkach pustyni w Utah. Poradził sobie także z trudnościami terenowymi i z pobraniem próbek gleby, w której wykryto bakterie.

 

Kosztowne projekty dla nauki i przemysłu

Politechnika Rzeszowska w latach 2009-2012 zrealizowała projekt „Rozbudowa infrastruktury badawczej Politechniki Rzeszowskiej” o wartości ponad 71 mln zł (dofinansowanie z PO RPW wyniosło blisko 65 mln zł). Projektu ten dał 16 nowych laboratoriów. Dzięki środkom unijnym zmodernizowano także 33 już funkcjonujące laboratoria. Zastrzyk finansowy zapewnił rozwój współpracy między nauką a przemysłem, zmniejszając dystans między teorią a wiedzą. Politechnika Rzeszowska realizowała również projekt „Rozbudowa i doposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej”. Jego wartość wynosiła ok. 40 mln zł (37 mln zł zapewniło dofinansowanie z PO RPW). Projekt wiązał się z powstaniem nowego pasa startowego, wybudowaniem drogi kołowania dla samolotów i stacji paliw lotniczych. Oznaczał budowę hangaru postojowego dla samolotów oraz budynku dla nowych symulatorów lotów. Za środki zakupiono także dziewięć samolotów oraz czy silników lotniczych. Zmodernizowano także wyposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Projekt przyniósł więc wiele technicznych nowości. Jaki miało to cel? Stosowane najnowsze technologie oraz nieustanne doskonalenie warunków szkolenia ma jeden główny cel: zachęcenie potencjalnych studentów do podjęcia studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Zrealizowane projekty spełniły swą rolę, skoro dziś ośrodek w Rzeszowie jest uważany za jedną z największych szkół lotniczych w Europie.

 

Zyskały i książki

Unia dotuje technikę, ale pomaga przede wszystkim nauce. Dowodem może być Regionalna Biblioteka Techniczna Województwa Podkarpackiego, choć niewielu o tym wie...

Placówka naukowa bowiem to nie tylko laboratoria, pracownie, sale wykładowe czy konferencyjne, ale także miejsce, gdzie można zgłębiać wiedzę teoretyczną. I dlatego, by mogło się to odbywać w komfortowych warunkach, Politechnika Rzeszowska zrealizowała projekt „Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej”. Jego powierzchnia robi wrażenie: 16,5 tys. metrów kwadratowych, z aulą amfiteatralną na 418 osób. Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie obejmuje także troskę o zmotoryzowanych czytelników, dlatego pod pasażem i biblioteką znajduje się parking podziemny, na sto samochodów. Wartość projektu wynosi ponad 83 mln zł (ponad 82 mln zł pochodzi z dofinansowania z PO RPW). Można powiedzieć: ogromne środki, ogromna pomoc Unii, ogromna korzyść dla nauki, obecnych i przyszłych pokoleń.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
nauka, technologia, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Sukces polskich naukowców

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!