reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Stopy też potrzebują ćwiczeń!

(2010-10-20)

Ćwiczymy różne partie mięśni, ale o naszych stopach często zapominamy. Tymczasem także one potrzebują specjalnego traktowania, w końcu niosą nas przez świat.

 

Stopy też potrzebują ćwiczeń!To na stopach spoczywa ciężar ciała, dlatego warto zadbać o ich zdrowie i sprawność. Pomóc mogą proste ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które nie wymagają od nas dużego wysiłku. Jeżeli mamy wady stóp, takie jak płaskostopie, stopy szpotawe lub koślawe – program ćwiczeń koniecznie skonsultujmy z lekarzem. Ćwiczenia stóp pozwalają wzmocnić ich mięśnie, a także polepszyć i ukrwienie. Zawsze wykonujemy je z bosymi stopami.

 

  • Rozciągnij i oddziel palce stóp. Między palcami umieść korkowy separator (lub coś w tym rodzaju) i ściskaj go przez pięć sekund. Ten ruch powtarzamy dziesięć razy na każdą stopę.

 

  • Maszeruj na palcach i piętach naprzemiennie. Na każdej z części stóp postaraj się chodzić przez pół minuty, a potem zmień na drugą.

 

  • Połóż chusteczkę na podłodze i złap ją podkurczonymi palcami stóp. Przytrzymaj chwilę w górze i opuść. Ćwiczenie powtórz drugą nogą. Wykonaj je przynajmniej sześć razy na każdą stopę.

 

  • Postaw stopy płasko na podłodze i spróbuj podnieść każdy palec po kolei. Osobno! To nie takie proste, ale nie zniechęcaj się. Spróbuj wykonać to ćwiczenie przynajmniej dwa razy dziennie.

 

  • Zrób masaż stóp. Pod stopą umieść małą piłeczkę, w rodzaju piłki golfowej i obracaj nią za pomocą stopy przez kilka minut delikatnie naciskając. Ćwiczenie to można wykonać też z butelką zimnej wody, by dodatkowo ochłodzić stopy.

 

Możesz też samemu wymyślić podobne ćwiczenia. To nie takie trudne. Warto poświęcić kilka minut dziennie na taki trening. Szczególnie jeśli dużo chodzimy w niezbyt wygodnych butach, np. na wysokich obcasach, nasze stopy potrzebują relaksu i rozciągnięcia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Stopy też potrzebują ćwiczeń!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!