reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Stopy nie mają lekko!

(2011-04-18)

stopyLato zbliża się wielkimi krokami i tylko patrzeć, jak zaczniemy wymieniać ciepłe buty na przewiewne i lekkie sandały i klapki. Nasze stopy wreszcie będą mogły odetchnąć, bo sezon zimowy zdecydowane nie jest dla nich sprzyjający. Mamy teraz czas, by zadbać o stopy i uporać się z dręczącymi je dolegliwościami, aby w ciepłe dni móc z dumą je eksponować. A problemów ze stopami jest wiele, dlatego krótko je omówimy.

Grzybica-to jedna z najczęstszych chorób stóp, którą zarazić się można zwłaszcza na basenach, salach gimnastycznych, siłowniach itp. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zapobieganie zarażeniu i unikanie chodzenia na boso w takich miejscach. Jeśli jednak już zachorujemy, konieczna jest wizyta u lekarza. Nadmierne eksploatowanie stóp prowadzi też do bardzo częstego problemu, jakim jest zrogowaciały naskórek. W konsekwencji skóra pęka i tworzą się na niej odciski, co jest bolesne i czasem może uniemożliwić poruszanie. Swędzenie i łuszczenie skóry stóp jest z kolei konsekwencją nadmiernego jej wysuszenia i wymaga szczególnej pielęgnacji. Nasze „podeszwy” mogą również piec, co powoduje duży dyskomfort. Do nieprzyjemnych dolegliwości należy także nadmierne pocenie się stóp, co w konsekwencji prowadzi do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Powstaje on w wyniku działania bakterii, które rozkładają pot. Skóra zostaje wtedy pozbawiona naturalnej ochrony i świeci się, co powoduje nieestetyczny wygląd. Przeważnie samo mycie nie jest rozwiązaniem problemu. Dolegliwość ta jest tym gorsza, że nie dotyczy jedynie dotkniętej niej osoby, ale i jej otoczenia. Nie zapominajmy też o paznokciach, które mogą okazać się bardzo łamliwe i kruche. Nie tylko nieładnie to wygląda, ale może być przyczyną wielu infekcji, gdyż osłabione paznokcie nie spełniają odpowiednio swojej roli. Problemem są też zimne stopy, co oznacza, że są słabo ukrwione i wymagają pobudzania krążenia. Stopy mogą też być po prostu przemęczone, dawać wrażenie ciężkości i boleć.

Wszystkim tym dolegliwościom można zaradzić. W przypadku silnych schorzeń warto udać się do specjalisty, ale można również sięgnąć po sprawdzone preparaty dostępne bez recepty. Istnieje bowiem cała gama specyfików przeznaczonych do pielęgnacji stóp: kremy, balsamy, peelingi, maści, olejki, płyny, pudry, toniki, a  nawet sole do kąpieli. W zależności od przeznaczenia wykazują działanie pielęgnacyjne, nawilżające, ochronne czy rozgrzewające, zapewniając naszym stopom zdrowie i estetyczny wygląd.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Stopy nie mają lekko!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!