reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Sprawy urzędowe załatwisz przez internet bez podpisu elektronicznego

(2010-08-30)

Darmowy, tzw. "zaufany profil", czyli konto w specjalnej bazie, ma ułatwić nam załatwianie spraw w urzędach przez sieć, bez potrzeby posiadania drogiego podpisu elektronicznego. MSWiA, które przygotowuje projekt, zapowiada wprowadzenie tego rozwiązania pod koniec tego roku.

 

W jaki sposób ma działać takie konto? Ideą "zaufanego profilu" ma być możliwość jego używania tak jak własnoręcznego podpisu. Warunkiem korzystania z niego będzie posiadanie konta na ePUAP (w bazie ministerstwa), które umożliwi komunikację z urzędnikami. Po założeniu takiego konta, trzeba będzie pójść z dowodem tożsamości do tzw. punktu potwierdzenia. Punkty te mają znajdować się w oddziałach ZUS, urzędach skarbowych i niektórych urzędach wojewódzkich. Tam uprawniony urzędnik będzie stwierdzał, czy dane umieszczone przez nas na koncie uPUAP są identyczne z danymi w dowodzie. Jeśli tak, nasz profil zostanie uznany za "zaufany".

 

W ten sposób dokumenty (np. zgłoszenie rozpoczęcia budowy), które będziemy wysyłać później z tego konta będą traktowane jak własnoręcznie podpisane. Konto ma być darmowe i przyznawane na dwa lata a jego ważność będzie można przedłużyć przez internet. Takie rozwiązanie z pewnością może ułatwić kontakty z urzędami. Na razie jest w fazie projektu. Jego wdrożenie zapowiedziano na koniec roku, wcześniej muszą zostać przyjęte trzy rozporządzenia. Czy uda się wprowadzić w tym czasie i czy rzeczywiście spełni swoje zadanie, zobaczymy.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, pieniądze, polityka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Sprawy urzędowe załatwisz przez internet bez podpisu elektronicznego

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!