reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Hobby

Sposób na pstrąga: jaki wobler wybrać?

(2010-02-22)

Wraz z nowym rokiem rozpoczął się sezon łowiecki na pstrągi potokowe. Tysiące wędkarzy z całej Polski udaje się nad rzeki, by „upolować” te trudne do złowienia ryby. Często samotnie stawiają czoła naturze i żywiołom, stając do walki, w której zwycięzca jest tylko jeden.

Pstrąg potokowy to ryba z rodziny łososiowatych. W naszym kraju występuje w górskich potokach Beskidów, Tatr, Sudetów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. W polskich warunkach dochodzi do ok. 80 cm długości i 5 kg masy ciała. Pstrąg to typowy drapieżnik. Jest waleczny, sprytny, ale i płochliwy. Nie poddaje się bez walki pierwszemu lepszemu wędkarzowi.

Jak przechytrzyć spryciarza?

Pstrągarze od dawna szukają coraz to lepszych sposobów na złowienie swojej „ulubionej” rybki. Najskuteczniejszą metodą są własnoręcznie robione przynęty. Eksperci Corona-Fishing dotarli do najznamienitszych wędkarzy, by poznać ich tajniki sztuki tworzenia najskuteczniejszych woblerów na pstrągi.

Na połowy dużych pstrągów powstały woblery kwiskie. Tajemnicą ich skuteczności jest drewno, z którego są wykonane. Poprzez jego użycie wobler bez koziołkowania leci w miejsce, w które chciał go wrzucić wędkarz. Ważnymi cechami są również kształty i barwy, doskonale imitujące rzeczywisty pokarm pstrąga. Cena woblera kwiskiego, przykładowo firmy Corona-Fishing, waha się od 19 do 26 zł, czyli, biorąc pod uwagę unikatowość i niepowtarzalność ręcznie wykonanego produktu, jest ona naprawdę niewysoka.

Kolejnym rodzajem przynęty wartym poznania są woblery łamane. Łamańce są niezwykle trudne do wykonania. Powstają ze specjalnego, ciężkiego rodzaju drewna, dzięki czemu przynęta płynie wyjątkowo naturalnie wabiąc swoją ofiarę. Łamańce, podobnie jak wolbery kwiskie, powinny być bardzo realistycznie pomalowane; płynąc, imitują uciekającą lub chorą rybę. Są również droższe od woblerów kwiskich.

Jaki wysiłek, taka satysfakcja

Złowienie pstrąga potokowego nie jest sprawą łatwą. Jest to ryba sprytna i silna, co czyni ją godnym przeciwnikiem wytrawnego wędkarza. Doświadczony pstrągarz musi być prawdziwym łowcą. Starać się wtopić w otoczenie, by nie spłoszyć swej ofiary. Szukać dogodnych miejsc do łowów, być bezszelestnym jak cień i cierpliwym jak mnich. Jednak nadal dla udanego połowu najistotniejszy pozostaje wybór najlepszej przynęta. Na „byle co” nie nabierze się sprytny drapieżca. Z chwilą, gdy „rybka połknie haczyk”, wędkarz odczuwa ogromną satysfakcje. Wie, że właśnie przechytrzył jednego z bardziej cwanych przeciwników podwodnego świata.

Corona-Fishing

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka, sport

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Sposób na pstrąga: jaki wobler wybrać?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!