reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Sport dla seniora: nordic walking

(2010-07-05)

Nordic Walking to sport coraz popularniejszy w Polsce, który bez obaw mogą uprawiać osoby w każdym wieku. To dobry sposób na poprawę kondycji również dla seniora.

 

W naszych parkach można spotkać co raz więcej osób po 50 - ce uprawiających ten sport. Kultura nordic walking rozwija się, a pomagają w tym m.in. profesjonalne zajęcia, na które można się zapisać w większości polskich miast. Ten sport to nie tylko forma rekreacji ale i okazja do spotkań towarzyskich i nawiązywania nowych znajomości. Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów dotyczących nordic walking.

 

To nie jest zwykły marsz

 

Spacer z kijkami do nordic walking różni się od zwykłego marszu. Mięśnie pracują inaczej, są zmuszone do większego wysiłku. Wzmacniają się przede wszystkim ramiona, które stają się bardziej wytrzymałe. Co ważne dla osób starszych, marsz z kijkami do nordic walking odciąża stawy.

 

Jakie kije?

 

Nie należy mylić kijów do nordic walking z kijami trekingowymi, dlatego przed zakupem zasięgnijmy porady sprzedawcy. Ceny kijów zaczynają się już od nieco ponad 100 złotych. Oprócz kijków, powinniśmy zaopatrzyć się także w bidon, pas do jego zamocowania oraz, jeśli traktujemy ten sport jako sposób na odchudzanie, albo po prostu jesteśmy ciekawi - krokomierz.

 

Pod okiem instruktora

 

Przygodę z nordic walking warto rozpoczynać na specjalnym kursie. Instruktor pomoże nam nie tylko dobrać odpowiednie kije, ale też nauczy nas jaką postawę przyjąć podczas chodzenia. Nauczymy się również techniki chodzenia, która łączy w sobie szybki spacer z technikami jazdy na nartach biegowych.

 

Sposób na przyjemne odchudzanie

 

Jedną z największych zalet tego sportu jest to, że możemy go uprawiać przez cały rok. Poza tym, że poprawia naszą ogólną kondycję, pozwala również spalić o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru a nawet biegu. Podczas godzinnego marszu z kijkami możemy spalić około 400 kalorii.

 

Chodzenie jest zdrowe

 

Nordic walking wpływa na ogólną poprawę stanu naszego zdrowia, poprawia krążenie. Caly organizm jest lepiej dotleniony. Wzmacniane są mięśnie tułowia, ramion, barków, pomaga utrzymać prostą sylwetkę. Nordic walking często polecany jest jako doskonała forma rehabilitacji. Mogą ten sport uprawiać również osoby otyłe, bez ryzyka nabawienia się kontuzji.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, sport

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sport dla seniora: nordic walking
2010-08-03 | 18:40:52

Super sprawa, polecam każdemu kijki do chodzenia po równym, ajk i po górach. Mam 33 lata i używam - odciaża łydki i człowiek się już tak nie męczy. Więcej