reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Sparaliżowani będą mogli kierować wózkiem i surfować po internecie za pomocą oddechu

(2010-07-29)

Naukowcy w Izraelu testują urządzenie, które ma pomóc osobom sparaliżowanym w samodzielnym poruszaniu wózkiem oraz w przeglądaniu internetu za pomocą...oddechu.

 

Sparaliżowani będą mogli kierować wózkiem i surfować po internecie za pomocą oddechuTzw. wykrywacz węchu jest w stanie wychwycić zmiany ciśnienia w jamie nosowej noszącej go osoby i przetworzyć je na sygnały elektryczne. Urządzenie może być podłączane do specjalnego oprogramowania, które pozwoli kontrolować wózek inwalidzki i przesuwać kursor na ekranie komputera.

 

Sprzęt ten został już przetestowany na trzech osobach cierpiących na tzw. syndrom zamknięcia, których sprawny mózg funkcjonuje w całkowicie sparaliżowanym ciele.

 

Jedną z tych osób jest 51-letnia kobieta, która po wylewie nie może się poruszać, mówić ani mrugać. Dzięki nowej technologii udało jej się skomunikować ze światem zewnętrznym po raz pierwszy od wylewu. Po 19 dniach nauki, w jaki sposób oddychać na żądanie, udało jej się po raz pierwszy napisać wiadomość dla swojej rodziny. Do dziś urządzenie to jest jej jedynym sposobem na kontakt kobiety ze światem.

 

Inny uczestnik badań nad nowym urządzeniem, mężczyzna sparaliżowany od 18 lat po wypadku samochodowym, po zaledwie 20 minutach używania nowego wynalazku, był w stanie napisać przy jego pomocy swoje imię.

 

Urządzenie to przetestowało również jedenaście osób cierpiących na porażenie czterokończynowe, które dzięki odpowiedniemu oddychaniu były w stanie samodzielnie kontrolować swoje wózki inwalidzkie.

 

Prace nad tym nowatorskim systemie wciąż są we wczesnych stadiach, jednak dotychczasowe wyniki dają nadzieję na wejście urządzenia do użycia w przyszłości.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sparaliżowani będą mogli kierować wózkiem i surfować po internecie za pomocą ...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!