reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Soczewki czy okulary?

(2011-04-21)

okulary czysoczewkiSą osoby, które muszą nosić okulary, aby widzieć. Inni potrzebują ich tylko do czytania albo jazdy samochodem. Jedni je lubią, a inni źle się w nich czują. Alternatywą dla klasycznych okularów są soczewki kontaktowe. I choć oba wynalazki pełnią taka samą funkcję, aby zdecydować się na jeden z nich trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Szkła kontaktowe będą dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych, uprawiających sport, żyjących w szybkim tempie i ciągłym biegu. Są niewyczuwalne, niewidoczne, nie ograniczają pola widzenia i doskonale spełniają swoją funkcję, pozwalając całkowicie zapomnieć o problemach ze wzrokiem. Nowoczesne soczewki wykonywane są z materiałów, które nie powodują wysuszania gałek ocznych, nie są więc przyczyną łzawienia czy pieczenia. Do wyboru mamy soczewki jednorazowego użytku, miesięczne, które nosi się jedynie w ciągu dnia, czy soczewki na dłuższy określony czas. Trzeba też pamiętać, że użytkownicy soczewek powinni regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych u okulisty.

Soczewki może nosić w zasadzie każdy, komu bardziej one odpowiadają, jednak pewne choroby stanowią dla nich przeciwwskazanie. Dlatego tradycyjne okulary zalecane są zwłaszcza osobom cierpiącym na ciężką postać zespołu suchego oka,  a także na zapalenia spojówek z tendencją do nawrotów. Również chorzy na cukrzycę powinni nosić raczej okulary, ponieważ są oni w większym stopniu narażeni na infekcje oczu. Chęć korzystania ze szkieł kontaktowych powinny konsultować z lekarzem kobiety w ciąży oraz nałogowi palacze papierosów.

Zdecydowanie większy komfort użytkowania zapewniają soczewki, o czym pisaliśmy wyżej, ale także okulary mają swoje zalety. Można obecnie nabyć szkła wykonane ze specjalnego plastiku, które gwarantują, że nie dojdzie do stłuczenia. Dodatkowo można pokusić się na plastik utwardzony, który zabezpieczy także przed zarysowaniami. Do wyboru mamy też szkła z antyrefleksem, dobrze sprawdzające się u osób pracujących na komputerze. Okulary nie są więc tak kruche, jak mogłoby się wydawać, a dodatkowo, są stylowym i modnym dodatkiem. Zwłaszcza, gdy zdobią je oryginalne oprawki, w których także można przebierać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Soczewki czy okulary?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!