reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Słodkie napoje redukują stres

(2010-07-07)

Słodzić czy nie słodzić herbaty, oto jest pytanie. Psychologowie radzą słodzić. Według ich najnowszych badań słodkie napoje, takie jak herbata z cukrem, pomagają zwalczać stres i agresję w pracy.

 

Badacze donoszą, że zastrzyk energii w postaci cukru umożliwia zachowanie kontroli nad impulsami, ludzie mogą tym samym uchronić się przed zbyt spontanicznymi i nieodpowiednimi reakcjami pod wpływem stresu.

W eksperymencie wzięła udział grupa ochotników. Jedna jej część dostała do picia lemoniadę słodzoną prawdziwym cukrem, druga - sztucznym słodzikiem. Okazało się, że osoby, które wypiły pierwszy napój lepiej poradziły sobie w sytuacji bycia pod presją.

Uczestnikom badania dano do rozwiązania serię zadań. W międzyczasie naukowcy krytykowali te osoby w celu ich sprowokowania. Ci, z uczestników eksperymentu, którzy wcześniej wypili słodzony cukrem napój byli mniej skłonni do reakcji na zaczepki.

Glukoza zawarta w cukrze jest potrzebna mózgowi m.in. do powstrzymywania impulsów. Pomimo powszechnej opinii, że jej spożywanie prowadzi do wysokiego poziomu cukru, który z kolei może wywoływać impulsywne zachowania, wyniki nowych badań sugerują, że glukoza może również pomagac nam zachować kontrolę nad sytuacją, kiedy jesteśmy prowokowani.

Australijscy psychologowie, którzy przeprowadzili te badania, twierdzą , że wypicie słodkiej herbaty przed stresującym spotkaniem w pracy lub po powrocie do domu po ciężkim dniu, pozwoli zmniejszyć naszą skłonność do agresywnego zachowania.

Wyniki tych badań opublikował niedawno Journal of Experimental Social Psychology .

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, leki, medycyna, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Słodkie napoje redukują stres

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!