reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Ślina ryjówki lekarstwem na raka?

(2010-09-28)

Kanadyjscy naukowcy donoszą, że odkryty przez nich, paraliżujący związek znajdujący się w ślinie małego ssaka – ryjówki, może pomóc w leczeniu raka prostaty, jajników oraz piersi.

 

Ślina ryjówki lekarstwem na raka?Paralityczne właściwości śliny ryjówki północnoamerykańskiej zostały odkryte przez Kanadyjczyków 10 lat temu. Naukowcy z laboratorium prof. Jacka Stewarta z Mount Allison University rozpoczęli wówczas badania nad znalezieniem związku za nie odpowiedzialnego. Odkryty przez nich, nieznany dotąd peptyd, nazwany sorycydyną, okazał się mieć podwójne działanie.

 

Substancja ta odpowiadając za właściwości paraliżujące, może służyć do leczenia bólu, a jej inny fragment, jak się okazało w badaniach laboratoryjnych, potrafił zainicjować samobójczą śmierć komórek raka jajnika.

 

Od 2005 roku prof. Stewart prowadził badania nad tym związkiem w założonej przez siebie firmie. Jego naukowcom udało się oddzielić paraliżujący fragment peptydu od fragmentu o działaniu antynowotworowym, dzięki czemu rozpoczęto dwa programy badawcze: nad środkiem przeciwbólowym oraz lekiem na raka. W trakcie tych badań odkryto, że związek ten potrafi specjalny blokować kanał wapniowy (receptor waniloidowy TRPV6 ) w błonie komórek, który jest produkowany w nadmiarze przez komórki nowotworowe (rak jajnika, piersi i prostaty), podczas gdy zdrowe komórki produkują go w małych ilościach lub wcale. Blokada tej produkcji prowadzi zaś do procesów samobójczej śmierci komórek raka.

 

Badania na zwierzętach wykazały, że lek ma bardzo mało skutków ubocznych. W planach jest już pierwsza faza badan klinicznych na pacjentach. Maja się one rozpocząć w maju przyszłego roku.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ślina ryjówki lekarstwem na raka?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!