reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Setna rocznica urodzin Matki Teresy z Kalkuty

(2010-08-26)

Gdyby żyła, skończyłaby dziś 100 lat. Matka Teresa z Kalkuty, ogłoszona błogosławioną w 2003 roku przez Jana Pawła II, całe swoje życie poświęciła pomocy ubogim i cierpiącym. Jej postać to jedna z ikon XX wieku, która budzi zarówno podziw jak i kontrowersje.

 

Matka TeresaPrzyszła na świat 26 sierpnia 1910 roku w Üsküb w Imperium Osmańskim (dzisiejsze Skopje, stolica Macedonii) jako Agnesë Gonxhe Bojaxhiu w rodzinie albańskiej. Już w wieku 12 lat postanowiła poświęcić życie Bogu a sześć lat później wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi by zostać misjonarką. Nigdy więcej nie spotkała się ze swoją rodziną.

 

Decyzję o stworzeniu własnego zgromadzenia Matka Teresa podjęła w latach 40. W czasie II wojny światowej pracowała jako nauczycielka w klasztornej szkole w Kalkucie. Niepokoiło narastające ubóstwo w mieście, które wzmogło się po klęsce głodu w 1943 r. i eskalacji konfliktu hindusko-muzułmańskiego w 1946.

 

10 września 1946 doznała swoistego powołania w powołaniu i postanowiła opuścić klasztor by oddać się pomocy ubogim. W 1948 roku rozpoczęła swoją pracę misyjną z ubogimi ze slumsów. W 1950 roku otrzymała zgodę Watykanu na utworzenie zgromadzenia Misjonarek Miłości.

 

Misjonarki Miłości                                                                                                                                                                                                                           

Kiedy zgromadzenie rozpoczynało swoją działalność miało zaledwie 13 członków. Obecnie należy do niego ponad 5000 sióstr zakonnych, które na całym świecie prowadzą sierocińce, hospicja dla chorych na AIDS, centra pomocy charytatywnej, domy pomocy dla uchodźców, niepełnosprawnych, alkoholików, ubogich, bezdomnych, ofiar kataklizmów.

 

Znana stał się na całym świecie na początku lat 70. dzięki filmowi dokumentalnemu Something Beautiful for God, autorstwa Malcolma Muggeridge. Matka Teresa za swoją działalność otrzymała wiele nagród, w tym najwyższe odznaczenia Indyjskie (przyjęła obywatelstwo tego kraju). W 1979 roku została laureatką pokojowej nagrody Nobla.

 

Błogosławiona Matka Teresa

 

Matka Teresa zmarła 5 września 1997 roku. Sześć lat później papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Do beatyfikacji potrzebny jest cud za wstawiennictwem osoby, która ma zostać błogosławioną. W przypadku Matki Teresy cudem miało być uzdrowienie hinduski Moniki Besry, która została uzdrowiona z guza w jamie brzusznej po tym jak założyła medalion z Matką Teresą. Besra powiedziała podczas procesu beatyfikacyjnego, ze z obrazka wyszedł promień i uleczył guza. Watykan cud uznał, mimo stanowiska lekarzy, którzy leczyli hinduskę, według których nie miała ona guza lecz torbiel spowodowaną gruźlicą i przez dziewięć miesięcy brała lekarstwa.

 

Założycielka misjonarek miłości przez 50 lat pomagała chorym i ubogim. Angażowała się w pomoc na całym świecie, m.in. w Etiopii, Czarnobylu czy Armenii. Budziła podziw i uznanie także śród możnych tego świata. Była jednak często krytykowana za zasady moralne wprowadzane w swoich zgromadzeniach, przyjmowanie pomocy pieniężnej z podejrzanych źródeł,warunki panujące w prowadzonych przez zgromadzenie szpitalach czy jej gloryfikację cierpienia.

 

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons/autor Evert Odekerk 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, pomoc, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Setna rocznica urodzin Matki Teresy z Kalkuty
2010-09-13 | 08:29:27

Niech Święty Pan czuwa nad jej duszą. Więcej