reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Seniorzy potrzebni i poszukiwani!

(2011-04-15)

wolontariatSklepy internetowe, portale, fora dla seniorów nikogo już nie dziwią. W sieci osoby starsze znajdą dla siebie miejsce i zajęcie. Coraz częściej jednak o seniorów-ich uwagę i aktywność-upomina świat nie wirtualny, ale jak najbardziej rzeczywisty. Wciąż pojawiają się nowe inicjatywy i programy skierowane do seniorów mające na celu nie tylko ich aktywizację, ale też wykorzystanie potencjału, wiedzy i doświadczenia tych ludzi. Korzyści są oczywiście obopólne.

Przede wszystkim, wiele różnych instytucji i organizacji poszukuje wolontariuszy i swoją ofertę kieruje właśnie do seniorów. I tak, starsze panie i panowie są mile widziani w fundacjach zajmujących się poszukiwaniem ludzi zaginionych. Można tam podjąć zajęcie w różnych działach, w zależności od swojego wykształcenia, zainteresowań i doświadczenia. Inny typ wolontariatu oferują niektóre biblioteki, biorące udział w akcji Cała polska czyta dzieciom. Poszukują one seniorów, którzy podejmą się cotygodniowych spotkań z dziećmi i czytania im bajek.

Niektóre organizacje zajmujące się projektami związanymi z łączeniem pokoleń również poszukują do współpracy osób starszych. Ich rola polega, ogólnie rzecz biorąc, na spotkaniach z dziećmi i nastolatkami potrzebującymi wsparcia i pomocy lub ma wymiar bardziej edukacyjny i kulturowy. W takim wypadku chodzi bardziej o wymianę doświadczeń, spostrzeżeń i naukę od siebie nawzajem.

Coraz częściej można się też spotkać z nietypowymi ofertami pracy skierowanymi do starszych pań. Pracodawcy poszukują bowiem seniorek na stanowisko babć-niań. Chodzi tutaj o coś więcej niż zwykłą opiekę nad dzieckiem, bo także o tę specyficzną więź między babcią a wnuczkiem, której nie chcą pozbawiać swoich dzieci zatroskani rodzice. Jeśli chodzi o rynek pracy w ogóle, to wielu pracodawców wręcz zastrzega sobie, że poszukuje wyłącznie emerytów lub rencistów.

Wszelkie natomiast projekty organizowane z myślą o seniorach i dla seniorów także świadczą o tym, że społeczeństwo ich nie wyklucza i że są oni potrzebni i ważni. Dlatego powstają kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, konkursy i akcje skierowane do seniorów, grupy teatralne, warsztaty, kursy i wiele, wiele innych przedsięwzięć. Do tego niezliczona ilość ofert handlowych przystosowanych specjalnie dla tej grupy społecznej. Wszystko po to, by polscy seniorzy nie mogli narzekać na nudę i czuli, że światu na nich zależy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Seniorzy potrzebni i poszukiwani!
2011-07-02 | 15:10:29

Też tak twierdzę, oferuję pracę dodatkową i seniorzy radzą sobie w niej najlepiej. Więcej